Aslı Arslan-İtalya-Torino-Universita Degli Studi Di Torino

Aslı Arslan-İtalya-Torino-Universita Degli Studi Di Torino

 

Ad Soyad: Aslı Arslan
Gittiği Ülke: İtalya
Gittiği Şehir: Torino
Gittiği Üniversite: Universita Degli Studi Di Torino
Türkiyedeki Üniversite: Maltepe Üniversitesi
Gittiği Program Türü: Erasmus Öğrenim Hareketliliği

 

Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Adım Aslı Arslan, 27.07.1988 Ankara doğumluyum. 2010 Maltepe Üniversitesi Psikoloji lisans, 2015 Klinik Psikoloji yüksek lisans mezunuyum. İtalya’da Erasmus için Universita Degli Studi Di Torino’ya gittim. Uzman klinik psikoloğum. 5 yıldır özel bir anaokulunda müdür olarak çalışıyorum.

Erasmus’a gitmeye nasıl karar verdiniz? Bu süreçte neler yaşadınız? (Sınavlara hazırlık, maddi olarak burs, ders odaklı mı, yoksa eğlence odaklı mı gittiniz)

“İkisi bir arada…”

Erasmus’a gitmek lisedeki en büyük hayalimdi. Yeni kültürler tanımak ve yurt dışı deneyimim olmasını hep istedim. Sınava hazırlanmadan girdim ama lisedeki İngilizce eğitimini iyi aldığım için Erasmus sınavında zorlanmadım.  Erasmus’ta hem ders hem de eğlenceyi bir arada yaşadım.

Erasmus’a gideceğiniz ülkeyi ve okulu nasıl belirlediniz ve ne kadar kaldınız?

İtalya’ya gitmek hep istemiştim çünkü ülkemiz gibi her bölgesi ve şehri birbirinden güzel ve etkileyici. Her üniversitenin kendine göre bir anlaşması oluyor. Okulumun da Torino’da ki bir üniversiteyle anlaşmasından dolayı ilk tercihim  İtalya oldu ve kabul edildim. Yaklaşık dört buçuk ay kaldım.

logo-UNITO-uff2

Erasmus’a gitme sürecinde neler yaşadınız? (Vize işlemleri, uçak biletleri, kalacak yeri nasıl ayarladınız)

“Bir firma ile anlaştım…”

Benim zamanımda İtalya Konsolosluğu bireysel başvuruları kabul etmiyordu. Ben de bir firma ile başvuru yaptım. Vize işlemlerim ve uçak biletlerim bu sayede çok kolay oldu. Gitmeden önce firma aracılığıyla bir ev buldum. Evde benimle birlikte üç kız arkadaş kalıyorduk. Ev arkadaşlarımdan biri Fransız diğeri İtalyan’dı. İngilizcem iyi olduğu için anlaşmakta sorun yaşamadım.

Giderken yanınızda neler götürdünüz? (Keşke şunu da alsaydım dediğiniz)

Ben bahar döneminde gittiğim için yağmur ve güneşi bir arada yaşadım. Yemek konuşunda sorun yaşamamak için yanımda  atıştırmalık bir şeyler götürdüm. Keşke yanıma alsaydım dediğim bir şey olmadı çünkü İtalya’da eksik olan her şeyi bulabildim.

Gittiğiniz ülkede ilk anda neler yaşadınız? (Uçaktan ilk andan itibaren neler yaşadınız)

Ailem beni havalimanına bıraktığında çok heyecanlıydım. En büyük hayalimi gerçekleştirmeme az kalmıştı. İlk defa ailemden bu kadar uzak kalacağım için birazcık endişeliydim. İtalya’ya indiğimde üniversitenin anlaşmalı olduğu bir kişi beni havalimanından aldı ve önceden ayarlamış olduğum eve bıraktı. Bu şekilde en büyük hayalim olan dört buçuk aylık süreç başlamış oldu.

torino-2008388_960_720

Okula başlama sürecinde neler yaşadınız? (Ders seçimleri, hoca seçimleri)

Gitmeden önce okulumuzda Erasmus öğrencileri için bir oryantasyon programı hazırlandı. Ders seçimlerimi gitmeden önce yaptım. Gittikten sonra okulda  herhangi bir sıkıntı yaşamadım.

Uyum sağlama sürecinde neler yaşadınız? (Arkadaş çevresi, oradaki insanların size yaklaşımı)

“İtalya benim ikinci vatanım oldu…”

Biz aynı evde benimle birlikte üç arkadaş kaldık. Fransız ve İtalyan ev arkadaşım vardı. Ev arkadaşlarım ile çok uyumlu olduk. Orada diğer Erasmus öğrencileri ile de tanıştık. İtalyanlar çok sıcakkanlı ve yardımsever insanlar. Kültür olarak da bize benziyorlar. İtalya benim ikinci vatanım oldu.

Hibe ne zaman yatıyor, her ay yatıyor mu? Aldığınız hibe ihtiyaçlarınız karşıladı mı? Para transferini nasıl gerçekleştirdiniz? Yeni bir banka hesabı açtınız mı? (Tasarruf ipuçları)

İtalya’ya gitmeden yanıma bir miktar para aldım. Yapı Kredi’nin Unicredit ile anlaşması vardı. Önce Yapı Kredi’den sonrada İtalya’ya gittiğimde Unicredit Bankasından hesap açtırdım ve hibe hesabıma yatıyordu. Zamanında yatıp yatmadığını tam net hatırlamıyorum. 2009 senesinde aylık 500 Euro alıyordum. Verdikleri para oradaki barınma ve gıda ihtiyacına yetiyordu. Ben evde kalıyordum. Gezme, uçak biletleri ve vize masraflarına verilen hibe yetmez. Benim zamanımda Euro bu kadar yüksek olmadığı için ailemde bana destek oluyordu.

Gittiğiniz üniversitenin kendi öğrencileriyle, sizin sahip olduğunuz teknik ve sosyal imkanlar aynı mıydı?

“Evde kalmanın güzelliği…”

Benim zamanımda İtalyan öğrenciler yurtta kalabiliyordu fakat Erasmus öğrencilerine  yurt vermiyorlardı. Aslında yurtta kalmamak benim açımdan daha iyi oldu. Yurt okula uzak kalırken benim evim okula yürüme mesafesindeydi. Öğrenci evinde kaldığım için farklı kültürler öğrendim ve farklı tatlar tattım.

Gitmeden önce hangi seviyede dil bilgisine sahiptiniz? Gittiğiniz ülkenin yabancı dile katkısı oldu mu ve yeni bir dil öğrendiniz mi?

Gitmeden önce İngilizcem gayet iyiydi. Dört buçuk ay kaldığım için biraz İtalyanca öğrendim. Ev arkadaşım Fransız olduğu için çok az Fransızca da öğrendim. Dil açısından da Erasmus’un faydası oluyor.

WhatsApp Image 2018-05-23 at 16.54.59 (1)

Orada aldığınız dersler kendi üniversitenizde sayıldı mı? Dönem kaybı yaşadınız mı?

Aldığım dersler burada sayıldı. Bir dönem gittiğim için dönem kaybı yaşamadım.

 Hocaların dil seviyesi nasıldı? Dersler ingilizce mi? Derslerin anlamada problem yaşadınız mı?

Derslerimin hepsi İngilizceydi. Hocalarımın hepsi ana dili gibi İngilizce  konuşuyordu.  Anlamada problem yaşamadım ama tabi sınavlara iyi hazırlanıp girmek gerekiyordu.

Gittiğiniz üniversite ile kendi üniversite eğitimi karşılaştır mısınız? Üniversitenin zorluk derecesi nasıldı?

“İkisi de eşit…”

Zorluk seviyeleri iki okul için de eşit diyebilirim. İtalya’da gittiğim okul Erasmus öğrencilerini çok zorlamıyordu. Devamsızlık konusunda da Erasmus öğrencilerine tolerans sağlıyorlardı.

Şehir içi ulaşım olanağı nasıl? (Otobüse trene tramvaya binerken ne gerekiyor, bilet veya kart nasıl alınıyor)

Şehir içi ulaşım otobüs ve tramvayla sağlanıyor. İstanbul’daki gibi akbile benzeyen bir sistem vardı. Şehrin bazı yerlerinden bu kartlara para yükleyebiliyorduk. Okulum evime yürüme mesafesinde olduğu için karta ihtiyacım olmuyordu. Sadece hafta sonları şehirde dolaşırken kullanıyordum. İstanbul’daki gibi yoğun bir trafik olmadığı için ulaşım daha rahat oluyordu.

Adsız

Gittiğiniz ülkede eğlence ortamı nasıldı? (Gece hayatı, festivaller, partiler nasıldı)

Ev ve club partileri çok fazla oluyordu. İtalyanlar çok eğlenceli insanlardı. İtalyan insanları eğlenceye çok düşkündü. Bazen bizim evimiz de bu partilere ev sahipliği yaptı.

Yemekler nasıl, bizim ülke lezzetlerine uygun mekanlar var mı? İlk hafta neler yaşadınız? Gittiğiniz ülkede en sevdiğiniz yemek hangisiydi?

“Biraz kilo almıştım…”

Pizza, tortellini en sevdiğim yemeklerdi. İtalyan açık büfelerinin ve okulun yemekhanesinin fiyatları gayet uygundu. Her bütçeye uygun seçenekler vardı. Nemi köyünde yediğim çilekli tart mükemmeldi. İtalya da Türk mutfağı arama ihtiyacı duymadım. Ülkeye döndüğümde biraz kilo almıştım.italyan-pizza

Erasmus süresince bulunduğunuz ülkede hangi şehirlere gittiniz? Mutlaka gidilmesi gereken yerlerin nereler olduğunu düşünüyorsunuz?

Erasmus süresince İtalya’da Torino şehrinde yaşadım. Milano, Floransa, Venedik, Napoli, Roma şehirlerine gittim. İtalya’da en çok beğendiğim yer Venedik ve Roma oldu. Venedik’te yaptığım gondol turunu, Roma’da bulunan Kolezyum ve Aşıklar Çeşmesini mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

Kolezyum-Italya     gondol-turu-venedik

Dönüş sürecinde neler yaşadınız ve döndükten sonra neler yaşadınız?

Dönüş sürecinde ev arkadaşlarımdan ve okul arkadaşlarımdan ayrılmak zor oldu. İtalya’daki son günümde ülkemdeki arkadaşlarıma hediyelik eşyalar aldım. Ülkeme geldiğimde aileme kavuşmak beni çok mutlu etti.

Erasmus’a gitmek size neler kazandırdı ve tekrar gitmek ister misiniz?

“Farklı kültürler, farklı tatlar… ”

Erasmus’a gitmek bana özgüven ve unutamayacağım arkadaşlıklar kazandırdı. Yeni ülkeler ve yeni tatlar keşfettim.  Şu an yaşımdan dolayı ve çalıştığım için tekrar gidemem.

Erasmus sürecini düşündüğünüzde keşke ve iyi ki dediğiniz noktalar nelerdir?

İyi ki gitmişim. Ama iki dönem gitmek isterdim, ben bir dönem gittim ve iyi ki yurtta kalmayıp öğrenci evinde kalmışım. Bu sayede okul hayatım çok daha güzel geçti.

WhatsApp Image 2018-05-16 at 09.32.17

Erasmus’da unutamadığınız bir anınız var mı?

    “ Tek söyleyebileceğim her günüm birbirinden güzel ve eğlenceli geçti…”

Erasmus’a gidecek öğrencilere tavsiyeleriniz?

Mutlaka gitmenizi tavsiye ederim. Yeni yerler ve kültürler görmek çok güzel. İletişim kurabilmek için İngilizce çok önemli mümkünse iki dönem gidilmeli. Ben gitmeden önce ailemden ayrılmak konusunda endişeliydim ama gittikten sonra ev arkadaşlarım onların yokluğunu hissettirmedi.

Türkiye’ye döndüğünüzde en çok özlediğiniz şey neydi?

Kısa dönem gittiğim için pek özlediğim bir şey olduğunu söyleyemem ama annemin un kurabiyelerini çok özledim.

Proje hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Yararlı olacağını düşünüyor musunuz?

Üniversite öğrencileri için çok yararlı ve düşünülmüş bir proje. Öğrencilerin ufkunu genişletiyor. Ülkeler arası kültürel etkileşimi sağlıyor. Mutlaka her öğrencinin yapması gereken bir dönem.

“Oktay YILMAZ ve Umut ÖZKAYA olarak bize tecrübelerini aktardığı için Aslı ARSLAN’a teşekkür ederiz.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir