Gülşah Aydın-Belçika-Brüksel-Katholic Leuven University Thomas More College

proje4

Ad Soyad: Gülşah Aydın
Gittiği Ülke: Belçika
Gittiği Şehir: Brüksel
Gittiği Üniversite: Katholic Leuven University Thomas More College
Türkiye’deki Üniversitesi: Bahçeşehir Üniversitesi
Gittiği Program Türü: Erasmus Öğrenim Hareketliliği

1-Kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Gülşah Aydın. 25 yaşındayım. Bahçeşehir Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunuyum.

2-Erasmus’a gitmeye nasıl karar verdiniz? Bu süreçte neler yaşadınız?

Yurt dışına gitmek çocukluktan beri istediğim bir şeydi. Erasmus aracılığıyla bu isteğimi gerçekleştirmeye üniversite ikinci sınıfta karar verdim ve yabancı dil sınavına hazırlandım.

proje3

3-Erasmusa gideceğiniz ülkeyi ve okulu nasıl belirlediniz ve ne kadar kaldınız?

Her yıl üniversiteler Erasmus kapsamında anlaşmalı oldukları yurt dışındaki üniversitelerin listesini yayımlıyorlar. Kendi bölümüm için gidebileceğim üç ülke vardı. Bunlar Danimarka, Almanya ve Belçika’ydı. Diğer iki ülkeye kıyasla daha ılıman iklime sahip olması ve Avrupa’nın merkezinde olması dolayısıyla Belçika’ya gitmeye karar verdim.

“En zor kısım olan pasaport ve vize işlemleriyle uğraştım.”

4-Erasmus’a gitme sürecinde neler yaşadınız?

Erasmus’a gitme sürecinde daha önce de bahsettiğim gibi yabancı dil sınavına hazırlandım ve en zor kısım olan pasaport ve vize işlemleriyle uğraştım.

5-Giderken yanınızda neler götürdünüz?

Kıyafetlerim, bilgisayar ve telefonum dışında çok fazla bir şey götürmedim.

“Sanki fanusun içindeymişiz gibi geldi.”

6-Gittiğiniz ülkede ilk anda neler yaşadınız?

İlk olarak havaalanına indiğimiz zaman sanki fanusun içindeymişiz gibi geldi. Yükseklik algısı orada çok farklıydı. Hiç yüksek bina ve dağ tepe olmadığı için çok basık geliyordu insana.

proje7

7-Okula başlama sürecinde neler yaşadınız?

Oranın dili Flemenkçe olduğu için ilk bir aylık alışma sürecinde Flemenkçe ders aldık. Hocalar çok iyiydi hiç yabancılık hissettirmediler.

8-Uyum sağlama sürecinde neler yaşadınız?

Türkiye’deki üniversiteden bir arkadaşımla aynı yerde Erasmus yapmamız uyum sürecini fazlasıyla kolaylaştırdı ve o bana göre daha girişken olduğu için uyum sürecini kolay atlattık.

9-Hibe ne zaman yatıyor, her ayı yatıyor mu? Aldığınız hibe ihtiyaçlarınızı karşıladı mı?

Hibenin yatması değişiklik gösteriyormuş. Bizimki oraya gittikten sonra yattı ve her ay düzenli olarak yattı. Fakat kesinlikle hibe ihtiyaçları karşılamada çok yetersiz. Konaklama oldukça pahalı olduğundan hibenin tamamı ev kirasına gidiyordu.

proje5

10-Gittiğiniz üniversitenin kendi öğrencileriyle, sizin sahip olduğunuz teknik ve sosyal imkanlar aynı mıydı?

Sosyal imkanların hemen hemen aynı olduğunu söyleyebilirim fakat teknik imkanlar tabiki de farklıydı. Belçika’daki durum daha gelişmişti.

“İngilizcemi konuşma anlamında geliştirdim.”

11-Gitmeden önce hangi seviyede dil bilgisine sahiptiniz? Gittiğiniz ülkenin yabancı dile katkısı oldu mu ve yeni bir dil öğrenciniz mi?

İngilizcemi konuşma anlamında geliştirdim, onun dışında zaten Bahçeşehir Üniversitesi’nde dersleri İngilizce aldığımız için akademik anlamda bir katkısı olmadı.

12-Orada aldığınız dersler kendi üniversitenizde sayıldı mı? Dönem kaybı yaşadınız mı?

Sadece üç ders sayıldı fakat dönemim uzamadı çünkü Erasmus’taki bu dönem uzatma durumunu bildiğim için önceki dönemlerde üstten ders almıştım.

13-Hocaların dil seviyesi nasıldı? Dersler İngilizce mi? Dersleri anlamada problem yaşadınız mı?

Evet dersler İngilizceydi. Her ne kadar Türkiye’de de dersleri İngilizce almamıza rağmen hocaların Flemenk aksanının baskın olmasından dolayı başlarda zorluk çektik.

proje6

“Belçika’daki dersler teori öğretiminden çok pratiğe dayalıydı.”

14-Gittiğiniz üniversite ile kendi üniversite eğitimi karşılaştır mısınız? Üniversitenin zorluk derecesi nasıldı?

Bahçeşehir Üniversitesi’nde okuduğum bölüm psikolojiydi, Belçika’daki ise uygulamalı psikolojiydi. Zorluk olarak çok fark olduğunu söyleyemem ama Belçika’daki dersler teori öğretiminden çok pratiğe dayalıydı ki bu da ana ayrımdı.

15-Şehir içi ulaşım olanağı nasıl?

Belçika çok küçük bir ülke. İstanbul kadar bir ülke düşünün dolayısıyla İstanbul’da ki Beşiktaş oranın bir şehrine bedel. Küçüklük dolayısıyla şehir içinde gidilecek bir yere daha çok yaya olarak gidiliyor ve buna ek olarak bisiklet kullanılıyor.

16-Gittiğiniz ülkede eğlence ortamı nasıldı?

Erasmus’a dahil olan öğrenciler sık sık program yaptıkları için neredeyse her gün bir etkinlik oluyordu. Bunun dışında eğlence ortamı Türkiye’dekiyle hemen hemen aynı.

proje9

17-Yemekler nasıl, bizim ülke lezzetlerine uygun mekanlar var mı? İlk hafta neler yaşadınız? Gittiğiniz ülkede en sevdiğiniz yemek hangisiydi?

Bu soruya maalesef cevap veremeyeceğim çünkü ben çölyak hastasıyım o yüzden dışarıdan yemek yemiyorum ama gördüğüm kadarıyla söyleyebilirim ki bizimki gibi ev yemeği durumu orada hiç yok. Hep hazır şeylerle besleniyorlar. Patates kızartması en meşhur yemeği Belçika’nın.

18-Erasmus süresince bulunduğunuz ülkede hangi şehirlere gittiniz?

Belçika’da Antwerpen, Brüksel, Namur ve Ostende’ye gittim.

proje8

“Kendinizi bir masalın içinde hissediyorsunuz.”

19-Erasmus sürecince hangi ülkelere ve şehirlere gittiniz? Mutlaka gidilmesi gereken yerlerin nereler olduğunu düşünüyorsunuz? Gittiğiniz ülkelerde mutlaka tatmanız gereken lezzetlerin neler olduğunu düşünüyorsunuz?

Almanya’da Bremen’e, Fransa’da Paris’e Luksemburg’a, Hollanda’da da Amsterdam’a gittim. Benim favori yerim kesinlikle Amsterdam. Mimarisi ve şehrin yapısı çok farklı. Kendinizi bir masalın içinde hissediyorsunuz.

20-Erasmus’a gitmek size neler kazandırdı ve tekrar gitmek ister misiniz? Erasmus sürecini düşündüğünüzde keşke ve iyi ki dediğiniz noktalar nelerdir?

Erasmus’a iyi ki gitmişim diyorum çünkü dil gelişimi yanı sıra kendi sınırlarımı görmemi sağladı. Yalnız başıma da ayakta kalabileceğimi ve başaramam dediğim bir çok şeyi başarabildiğimi görmemi sağladı.

proje1

“Paris’te kayboldum.”

21-Erasmus’da unutmadığınız bir anınız var mı?

Paris’te kaybolmam herhalde. O günü asla unutamam çok korkmuştum ve bir gün boyunca arkadaşlarımdan ayrı tek başıma dolaştım. Belçika’ya da giden otobüse son dakika yetişmiştim.

22-Türkiye’ye döndüğünüzde en çok özlediğiniz şey neydi?

Tabi ki de ailem ve sevdiklerim… En çok da Türk kahvesi…

Aslı Aygündüz ve Burcu Altaş olarak tecrübelerini bize aktardığı için Gülşah Aydın’a teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir