Mehmet Elibol- Polonya- Katowice- Univercity Of Economics İn Katowice

Mehmet Elibol- Polonya- Katowice- Univercity Of Economics İn Katowice
Ad Soyad: Mehmet Elibol
Gittiği Ülke: Polonya
Gittiği Şehir: Katowice
Gittiği Üniversite: Univercity of Economics In Katowice
Türkiye’deki Üniversitesi: İstanbul Üniversitesi
Gittiği Program Türü: Erasmus Öğrenim Hareketliliği

   

  1. Kısaca  kendinizi tanıtır mısınız?

İsmim Mehmet Elibol şu an Marmara Üniversitesinde çalışıyorum. Yüksek lisansımı İstanbul Üniversitesi’nde yaptım. Lisansımı da Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünde tamamladım.

2. Erasmus’a gitmeye nasıl karar verdiniz? Bu süreçte neler yaşadınız?(Sınavlara hazırlık,maddi olarak burs, ders odaklı mı yoksa eğlence odaklı mı gittiniz)

“Yani hem ders odaklı hem eğlence odaklı geçti.”

Erasmus’a yüksek lisansım sürecinde gittim. Yüksek lisansın ders dönemin tez süreci için  Erasmus’a gitmeye karar verdim ve  başvurumu gerçekleştirdim. Yüksek lisans tez döneminde Erasmus’a gidip tez karşılığında belirli kredi ders aldım ve tezimin bir kısmını orada tamamladım. Erasmus’a gitme sürecinde ben o dönemde üniversitede araştırma görevlisi olarak çalıştığım için maaşımı almaya devam ettim.

  • (Yani hem ders odaklı hem eğlence odaklı geçti.)

Yüksek lisansta biraz daha farklı mantık, farklı kişilerle tanışıp yüksek lisans tezinin kalitesini arttırmak amacı olması ile birlikte gezme imkanını değerlendirmek için gittim.

malaga

      3. Erasmus’a gideceğiniz ülkeyi ve okulu nasıl belirlediniz ve ne kadar kaldınız?

Erasmus’a gitme sürecinde Avrupada ki ülkeleri maddi durumlarını karşılaştırdığımda Türkiye’ye maddi olarak hangisi daha yakın ona dikkat ettim. Örneğin Fransa vardı, Almaya vardı, oraya gidersem maddi olarak zorluk çekeceğimi düşündüm. Çek Cumhuriyeti ve Polonya arasın da kaldım. Aynı bölümden Çek Cumhuriyeti’ne iki arkadaşım gidiyordu, ben de Polonya’yı tercih ettim. Polonya diğer ülkeleri gezme açısından güzel bir konumdaydı. Örneğin Almanya’ya Hollanda’ya, Çek Cumhuriyeti’ne, Macaristan’a gitmek için olsun, bundan dolayı biraz Polonya tercihim belirlendi. Ben yaklaşık altı ay kaldım.

Lizbon

       4. Erasmus’a gitme sürecinde neler yaşadınız? (Vize işlemleri, uçak biletleri, kalacak yeri nasıl ayarladınız)

“Online randevu almaya dikkat etmek gerekiyor.”

Aslında en zor süreç evrak hazırlıkları süreci, üniversiteye teslim etmeniz gereken evraklar var bu evrakları teslim ettikten sonra son olarak karşı kuruma da evrakları postayla gönderip kabul almanız gerekiyor. Bu evraklarla uğraştım daha sonrasın da vize işlemleri ile uğraştım ve Polonya’ya vize almak o kadar zor olmadı, vize başvurusunu yaptıktan sonra bir hafta içinde vizem geldi. Ama online randevu almaya dikkat etmek gerekiyor. Özellikle yaz döneminde Erasmus öğrencileri çok başvurduğu için yaklaşık iki ay öncesinde randevunuzu almanız gerekiyor. Eğer randevu alamazsanız vize sürecinde problem yaşarsınız çünkü  bazı arkadaşlar  online randevu bulamadıkları için gitme zamanlarını kaçırdılar.

  • (Vize işlemleri de erasmus kapsamın da mı? Yoksa kendiniz mi karşılıyorsunuz?)

Vize işlemleri sırasın da pasaportu çıkartmak kişinin kendisine ait ama bizim zamanımızda üniversiteler öğrencinin vize harcından muaf olması için bir belge veriyorlardı ve harç ödemiyorduk. Ama şuan harç ödeme yapılıyor diye biliyorum bu da yaklaşık Polonya için 66 Euro civarındaydı. Vize sürecinde aracı firma ile başvuru yapabilirsiniz veya konsolosluğa gidebilirsiniz. Aracı firma ile başvuru yaparsanız 20 Dolar ekstra ücret ödemeniz gerekiyor. Ben VPS Global ile başvuru yapmıştım. Burada dikkat edilmesi gereken nokta internette birden çok VPS Global reklam yapan firmalar var ve bazıları da dolandırıcı. İnternet üzerinden kesinlikle ödeme yapılmamalı. Altunizade ve Taksim’de şubesi var, vize randevusuna gittiğinizde orada ödeme yapabilirsiniz. TL olarak ödeme kabul etmediği için yanınızda Dolar ve Euro bulundurmanızı tavsiye ederim.

Yurtta

        5. Giderken yanınızda neler götürdünüz? (Keşke şunu da alsaydım dediğiniz?)

Aslında Polonya’ya giderken çok soğuk olacağı için birkaç tane kazak götürmüştüm. Oraya gittiğim de biraz pişman oldum çünkü binaların içi genelde sıcak oldu için gömlek giymeniz ve üstünüze kalın bir ceket almanız yeterli oluyor. Götürmediğime pişman oluğum pek bir şey yoktu çünkü orada istediğim şeyleri rahatlıkla bulabildim. Ama ilk gittiğiniz birkaç gün için bisküvi tarzı bir şeyleri yanınıza almanız da faydalı olur. Çünkü orada marketler kapalı olabilir ya da bir şey bulamama ihtimaline karşı yanınıza bu tür şeyleri almakta fayda var. Kültür olarak pek bir farkı yoktu sadece düzen olarak daha düzenli bir ülke, marketler hafta sonu, tatillerde açık olmayabilir ona dikkat etmek gerekiyor başka bir sorun yaşamadım.

        6. Gittiğiniz ülkede ilk anda neler yaşadınız?

“Gitmeden önce nasıl hareket edeceğimi araştırmıştım.”

Uzun süreli yaşamaya gelmişsiniz ilk anda nasıl bir yaşamın sizi beklediğini merak ediyorsunuz ve ben ilk defa Polonya’ya gidiyordum. Uçaktan indikten sonra hangi otobüse bineceğinizi, ne yapacağınızı önceden araştırmış oluyorsunuz. Bende gitmeden önce nasıl hareket edeceğimi araştırmıştım. Uçakla Varşova’ya indim benim okulum Katowice’ deydi ve Katowice’ye uçak ile geçtim. Katowice Havalimanından şehir merkezine otobüs ile ulaştım ve son durakta beni ESN Katowice üyesi olan 3 üniversite öğrencisi karşıladı. Tüm üniversitelerde olan bir kulüp, onlar sizi karşılıyor üniversitenin yurduna yerleştiriyorlar.  İngilizceniz iyi ise Marmara’da ESN kulübü var, katılmanızı tavsiye ederim.

         7. Okula başlama sürecinde neler yaşadınız? (Ders seçimleri,hoca seçimleri)

Yüksek lisansta biraz farklı normalde lisans öğrencileri gittiğinde derslerini birebir eşleştirmeye çalışıyorlar. Yüksek lisans döneminde gittiğinizde siz Türkiye’deki üniversitelerin tez döneminde oluyorsunuz. Karşı üniversiteye gittiğinizde bizzat tez danışmanı atanmayabiliyor veya belli bir kredi karşılığında atanıyor. Bana altı kredilik bir ders kapsamında tez danışmanı atandı diğer dersleri de istediğim dersleri alıp 30 kredi tamamlamam istendi. Bende beş tane daha ilgili olduğum dersi alıp otuz krediyi tamamladım.

         8. Uyum sağlama sürecinde neler yaşadınız? (Arkadaş çevresi, oradaki insanların size yaklaşımı)

“Türkçe Merhaba, Hoşgeldin diyenler oldu.”

Aslında oradaki insanlar Türkiye’den gelenleri sıcak şekilde karşılıyorlar hatta Türkçe “Merhaba”, “hoş geldin” diyenler oldu. Ayrıca üniversiteye kabul edildikten sonra Türkiye’de iken ESN bizimle iletişime geçti. Üniversite onlara numaramı ve mail adreslerimi vermiş,  ne zaman geliyorsun size yardımcı olmak istiyoruz  diye bana ulaştılar. Her öğrenci üç, dört kişiyi karşılıyordu.

macaristan

 

         9. Hibe ne zaman yatıyor, her ayı yatıyor mu? Aldığınız hibe ihtiyacınızı karşıladı mı? Para transferini nasıl gerçekleştirdiniz? Yeni bir banka hesabı açtınız mı?

“Türkiye deki swift yoluyla tüm paramı oradaki banka hesabıma aktardım.”

Güzel bir soru. Erasmus’a giden öğrencilerin en çok sorduğu sorulardan birisi. Erasmus’a gitmeden önce ücretin %80′ i Türkiye’deki bir bankaya yatırılıyor. Bazı arkadaşlar tüm parayı çekip oraya gidiyorlar yanlarında, ben o riski almadım yanıma 300 Euro aldım. Oraya gittiğim de oradaki bir banka hesabından bir hesap açtırdım gitmeden önce de burada internet bankacılığını açtırmıştım ve telefonumu yurt dışına açtırdım. Oraya gittiğim de açtırdığım banka hesabına parayı transfer ettirmem gerekiyordu internet bankacılığını kullanarak Türkiye’deki swift yoluyla tüm paramı oradaki banka hesabıma aktardım ve her ay ihtiyacım olanını harcadım ve çok da maliyetli değildi 50 TL masrafı vardı diğer türlü bazı arkadaşlar bir hesap açıp oradaki anlaşmalı bankalardan parayı çekiyorlardı ama bu kur dönüşümünden çok etkileniyordu ama benim SWİFT yoluyla yaptığım transferde sadece 50 TL masrafım oldu hiç kur dönüşümünden de etkilenmedi.

        10. Gittiğiniz üniversitenin kendi öğrencileriyle, sizin sahip olduğunuz teknik ve sosyal imkânları aynı mıydı?

O konu da fazla bir fark yoktu. Şöyle bir fark vardı Erasmus öğrencileri üniversitenin havuzu spor salonlarını ücretsiz kullanıyorlardı. Oradaki öğrencilerin belli bir ücret ödemeleri gerekiyormuş sanırım bu açıdan bir avantajdı. Kaldığımız yurtta bir fark yoktu kendi öğrencileri de kaldığımız yurtta kalıyorlardı. Çalışma ortamlarında da bir fark yoktu, bazı hocaların yaklaşımları da Erasmus öğrencilerine karşı daha olumlu olabiliyordu.

        11. Gitmeden önce hangi seviyede dil bilgisine sahiptiniz? Gittiğiniz ülkenin yabancı dile katkısı oldu mu? Yeni bir dil öğrendiniz mi?

Gitmeden önce normal iletişim ve çalışmalarımı yürütebilecek seviyede İngilizce bilgisine sahiptim ve herhangi bir problem yaşamadım. Ama yeni dil olarak Polonya’nın lehçe dilinden merhaba nasılsın gibi kelimeleri öğrenmiştim.

        12. Orada aldığınız dersler kendi üniversitenizde sayıldı mı? Dönem kaybı yaşadınız mı?

Ben tez döneminde gittiğim için derslerin sayılmasında bir problem olmadı. Teze karşılık geldiği için tüm dersler sayıldı kredi kapsamında herhangi dönem kaybı da yaşamadım.

        13. Hocaların dil seviyesi nasıldı? Dersler İngilizce mi? Dersleri anlamada problem yaşadınız mı?

Hocaların dil seviyesi genelde iyiydi ve dersler İngilizce işleniyordu. Dersleri anlama konusunda da herhangi sıkıntı yaşamadım. Sonuç olarak İngilizce olarak iyi bir üniversiteydi.

        14. Gittiğiniz üniversite ile kendi üniversite eğitimini karşılaştırır mısınız? Üniversitenin zorluk derecesi nasıldı?

Oraya gittiğimde aslında biraz da heyecan olması, yeni bir ortamda derslere girme gibi konulardan dolayı dersleri severek girdim ve dersler bana aşırı zor gelmedi. Türkiye’deki ile aynı seviyede olduğunu söyleyebilirim. Oradaki öğrenciler ne yapması gerekiyorsa bizde aynısını yapıyorduk. Zaten derslerde İngilizce olduğu için hiçbir sıkıntı yaşamadım.

        15. Şehir içi ulaşım olanağı nasıldı? (otobüse, trene, tramvaya binerken ne gerekiyor, bilet veya kart nasıl alınıyor)

” Üç aylık 180 zloty (PLN)karşılığında biniş kartı aldım.”

Ben yurtta kaldım üniversiteye yaklaşık 45 dakikalık bir mesafeydi. Hemen yurdun yanında tren istasyonu vardı. Trenle üç durak gittikten sonra tramvaya aktarma yapıp 3 durak daha gidip üniversiteye ulaşıyordum. Toplu taşımayı kullanmak için üç aylık 180 zloty (PLN) karşılığında biniş kartı aldım ve sınırsız binilebiliyordu. Tek seferlik kullanımlarda bir bilet alıyorsunuz, gideceğiniz yere göre 30 dakikalık, 60 dakikalık, 90 dakikalık gitme süreniz var. Ne kadar sürelik bir mesafeye gideceğinize siz karar veriyorsunuz. Bileti bastığınız anda ne kadar yol gideceğiniz belirlenir eğer aldığınızdan fazla yol gidecekseniz ve yola aynı biletle devam ederseniz herhangi bir kontrolde bu fark edilirse ceza alırsınız ki zaten kimse bunu yapmıyor herkes gideceği yere göre bilet alıyor.

gdansk_Sopot_Tahta_Iskele

       16. Gittiğiniz ülkede eğlence ortamı nasıldı?

Polonya’da eğlence hayatı gerçekten güzeldi. Eğlenmeyi seven bir ülke, geceleri partilere katılıyorlar. Bizim yurt ortamında da TV odasında partiler düzenleniyordu.

       17. Yemekler nasıldı, bizim ülke lezzetlerine uygun mekanlar var mı? İlk hafta neler yaşadınız? Gittiğiniz ülkede en sevdiğiniz yemek hangisiydi?

Yemekler konusunda tabi Türk mutfağına başka mutfaklar yaklaşamıyor, ben 80 kilo olarak gittim 70 kilo döndüm. Çünkü yemeklerin yanında ekmek alışkanlıkları yok ve sebze, balık, tavuk tüketimi fazla. Birkaç ev yemekleri tarzı yemek yapan yerler vardı. Genelde ben orada yiyordum ve balık, tavuk, sebze yemeği çeşitlerine ve Pierogi (bizim mantıya benziyor) alışmıştım.

yemek_yeri

       18. Erasmus süresince bulunduğunuz ülkede hangi şehirlere gittiniz?

Erasmus süresince Polonya’da Krakow şehrine gittim, gitmenizi tavsiye ederim Polonya‘nın İstanbul’u diyorlar başkent değil ama çok tarihi ve güzel bir şehir. Varşova’ya gittim başkent şehridir. Baltık kenarındaki Gdansk şehrine gittim. Wroclaw şehrine gittim renkli evlere sahip çok güzel bir yer. Poznan’a, sanırım en eski klişelerden birine sahipti. Bu şehirlerden Krakow gidilmesi gereken bir yer orada yerin 400 metre altına bir tuz madeni var biz oraya ESN kulübüyle gittik. Yerin altında resmen bir şehir oluşturmuşlar. Birde Auschwitz gidilmesi gerekiyor. Tuz madeni ve Auschwitz için giriş ücreti bulunuyor. Gitmeden önce ücretlerini kontrol etmenizi tavsiye ediyorum.

      19. Dönüş sürecinde neler yaşadınız ve döndükten sonra neler yaşadınız?

Dönüş süreci arkadaşlarla vedalaşmak zordu. Oda arkadaşlarım ben dönmeden önceki akşam gittiler onun da üzüntüsü vardı sonra bende veda ettim. Önce yurdun yanından trenle şehir merkezine gidip birkaç arkadaşla görüştüm sonra otobüsle Viyana’ya gidip oradan Türkiye’ye geldim. Bir de dönüş yolunda aldığım hediyeler ve hiç kullanmadığım götürdüğüm elbiseler (kazaklar) çok geldi onları taşımakta zorlandım.

       20. Erasmus’a gitmek size neler kazandırdı ve tekrar gitmek ister misiniz?

“Erasmusa gitmek her zaman isterim.”

Erasmusa gitmek her zaman isterim. Gitmek isteyen varsa da riskler falan bazen vazgeçebiliyorlar oradaki hayat çok başka kesinlikle gitmenizi tasfiye ediyorum. Ama maddi durumlarına göre de düşünsünler özellikle Polonya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan gibi ülkeler geçinmek açısından daha rahat.

       21. Erasmus sürecini düşündüğünüzde keşke ve iyi ki dediğiniz noktalar nelerdir?

Keşke daha çok eğlenseydim daha çok gezme fırsatım olsaydı. Aslında Erasmus sürecinde sadece Polonya da kalmadım on taneye yakın ülkeye gittim. Örneğin Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika, İspanya ve Portekiz.

       22. Erasmus da unutamadığınız bir anınız var mı?

Her anı aklımda aslında Berlin dönüşünde sabah üç gibi Varşova otogardaydık ve arkadaş ile birlikle otogarda uyuduk. İspanya’ya gittiğimde Erasmus sürecinde tanıştığım İspanyol arkadaşımın evinde kaldım. Hatta o arkadaşım arkadaşları ile birlikte daha sonra Türkiye’ye geldi ve böylece tekrar görüşmüş olduk. Bunlar unutamadığım anılarımın arasında.

varsova

       23. Erasmusa gidecek öğrencilere tasfiyeleriniz?

Erasmusa gitmeden önce İngilizce seviyelerini geliştirsinler, İngilizceyi geliştirmeden gidenler de oluyor orada sosyal ortamlara katılamıyorlar, iletişim kuramıyorlar. Gittiğinizde derslere çalışmanın yanı sıra mümkün olduğunca arkadaş edinmeye çalışın

        24. Türkiye ye döndüğünüz de en çok özlediğiniz şey neydi?

Yaşam daha düzenli herkes birbirine daha saygılı, bu özlediğim şeylerden birisi, bir diğeri ise arkadaşlık ortamını özledim.

        25. Proje hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Gitmeden önce araştırmak istiyorsunuz ama düzenli bilgiyi bulamıyorsunuz. Siz sorduğunuzda ben tüm süreci size anlattım, ben giderken bu kadar düzenli bilgiye ulaşamamıştım. Bu açıdan yararlı olacağını düşünüyorum araştırmak isteyenlere.

 

“Nuray ÖZCAN ve Kevser Şevval ERİLLİ olarak bize tecrübelerini aktardığı için Mehmet ELİBOL’a teşekkür ederiz.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir