Portekiz

Portekiz’de para birimi olarak Euro kullanılmaktadır. Her ne kadar Euro kullanılsa da diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuzdur.

Portekiz’in resmi dili Portekizcedir. Halkın büyük bir çoğunluğu İngilizce ve İspanyolca bilmektedir.

Gezilecek Yerler

Lizbon

lizbon

Portekiz’in başkenti Lizbon, Portekiz’de görülmesi gereken ilk şehirdir. Şehirde birçok tarihi yapıt vardır. Oldukça sıcak hava iklimine sahip bu şehrin plajları her yıl binlerce turisti ağırlar. Uygun vakitlerde şehrin önemli yerlerini keşfedip, öğlen sıcaklarında okyanusun serin sularına kendinizi bırakabilirsiniz. Lizbon hakkında detaylı bilgiye Lizbon kategorimizden ulaşabilirsiniz.

Porto

porto tatil

Portekiz’in ikinci büyük ve meşhur şehri Porto, Lizbon’a göre daha küçük olsa da sıkça tercih edilir. Porto daha çok bir nehir kenarında bulunan kasabayı andırsa da oldukça büyük bir şehirdir. Douro Nehri’nin geçtiği bu şehrin kenarında bulunan Ribeira bölgesinde eğlenceler düzenlenir. Harika yemekler ve Porto şarabı eşliğinde halk sıcak havanın keyfini çıkarır. Porto plajları ve Porto’da gezilecek yerler gibi tüm bilgileri Porto kategorisinden öğrenebilirsiniz.

 

Sintra

sintra

Portekiz’in en bilindik kasabalarından biri Sintra. Masallardaki kasabaları andıran Sintra’da birbirinden güzel saraylar ve yapıtlar bulunur. Lizbon’dan yaklaşık yarım saat uzaklıkta olan bu kasaba kesinlikle görülmeye değer. Sintra Gezilecek Yerler yazımızda sizinle detayları paylaştık.

Cascais

cascais
Portekiz’in en batısında bulunan kasabalardan biri. Cascais tamamen plajlarıyla meşhur. Yine Lizbon’dan trenle gidilebilen bu kasaba yaz aylarında binlerce turist ağırlıyor. Birbirinden güzel plajlarında güzel vakit geçirmek için Cascais’i tercih edebilirsiniz.

Algarve

algarve
Faro, Algarve

Çoğu zaman “Dünyanın En Güzel Yerleri” galerilerinde karşımıza çıkan bu muhteşem yer Portekiz’de yer alıyor. Algarve’nin Faro ilçesinde yer alan plajlar dünyaca ünlü. Faro’da bulunan bazı plajlara hiçbir araçla gidilemiyor. Sadece sandal kiralayıp gidebildiğiniz için el değmemiş, tertemiz ve harika uyumlu kayalıklarla oluşmuş kumsallara gidip süper bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Aveiro

aveiro

Küçük bir balıkçı şehridir. Romantikliğiyle bilinir. Renkli binaları ve kanallarıyla turistleri mest eden bu şehirde 1-2 günlük vakit geçirmemeniz için hiçbir neden yok. Dar sokaklı ve şirin mi şirin bu şehri de Portekiz gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Orada Kullanabileceğiniz Birkaç Kelime

Olá (Merhaba)
Tudo bem (Nasılsın, her şey yolunda mı?)
İyiyim, sen nasılsın? (Estou bem, e tu?),
Ne yapıyorsun? (o que tu fazes?).
Obrigado (teşekkürler(erkek))
Obrigada  (teşekkürler(kadın))
Bom dia. (iyi günler)
Prazer. (Memnun oldum
Fala inglês? (İngilizce konuşuyor musunuz?)
Onde? (Nerede)
Onde é o banheiro?(unci eobanyero) (Tuvalet nerede?)
Quanto? (Ne kadar?)

Ulaşım Haritası

circuit-touristique-en-bus-arr-ts-multiples-lisbonne-in-lisbon-42410