Kübra Çalış-Litvanya-Kaunas-Vilnius University

Litvanyada-üniversite

Ad Soyad: Kübra Çalış
Gittiği Ülke: Litvanya
Gittiği Şehir: Kaunas
Gittiği Üniversite: Vilnus University
Türkiye’deki Üniversitesi: Gazi Üniversitesi
Gittiği Program Türü: Erasmus Öğrenim Hareketliliği

                                                “Çünkü orada kazandığınız anılar bütün yorgunluğunuzu siliyor.”

1-Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?
1-Ben Kübra ÇALIŞ. 24.06.1996 tarihinde Giresun’da doğdum. Gazi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği 3.sınıf öğrencisiyim.
2-Erasmus’a gitmeye nasıl karar verdiniz? Bu süreçte neler yaşadınız? (Sınavlara hazırlık, maddi olarak burs, ders odaklı mı, yoksa eğlence odaklı mı gittiniz?)
2- Lise 2.sınıfta ilk yurtdışı deneyimim olmuştu. Comenius projesi ile İtalya’ya gitmiştim. O zamandan beri hep aklımda vardı ve yabancı kültürleri tanımak, yeni arkadaşlar edinmek, değişik yerler görmek bana hep çok çekici geldi o zamandan beri. Eğitim amacıyla Erasmusa gitmeye karar verdim ve tabi ki yeni yerler keşfetmek de amaçlarım arasındaydı. Okulumuzun uyguladığı sınav ve ortalamamızla birlikte Erasmusa gitmeye hak kazandım.
3-Erasmus’a gideceğiniz ülkeyi ve okulu nasıl belirlediniz ve ne kadar kaldınız?
3- Erasmusumu Litvanya’da Vilnius Üniversitesinde yaptım ve 5 ay kaldım. Gitmeden önce bir liste oluşturmuştuk, üniversiteye girerken tercih listesi gibi. Litvanya benim 2. Seçeneğimdi. Polonya ilk sıradaydı. Puanımıza göre üniversitelere yerleştirildik.

                          
4-Erasmus’a gitme sürecinde neler yaşadınız? (Vize işlemleri, uçak biletleri, kalacak yeri nasıl ayarladınız)

4- Aslında hazırlanma sürecimiz çok sıkıntılı geçti. Belgelerle uğraşmak çok yoruyor. Her şey mail üzerinden yürüdüğü için hep bir bekleme halinde oluyorsunuz. Resmi işlemler olduğu için her yerden imza gerekiyor ve onun peşinde koşturuyorsunuz. Pasaportumuz 1 hafta içinde gelmişti. Pasaportumuz geldikten sonra vize için randevu almıştık ve vize işlemlerimizde kısa bir süre içinde hallolmuştu. Posta ile birlikte adresimize yönlendirmişlerdi. Uçak biletini sadece gidiş almıştık çünkü dönüş vaktimiz belli değildi. Aslında maddi olarak bir sıkıntıya giriyorduk çünkü hibemiz yatmamıştı ve elimizde bu işlemleri halledebilmek için belirli bir miktar olması gerekiyordu. Ama istedikten sonra her şey kolaylıkla hallediliyor, çünkü orda kazandığınız anılar bütün yorgunluğunuzu siliyor.

 “Konuşma açısından kesinlikle işe yaradığını düşünüyorum.”

5-Giderken yanınızda neler götürdünüz? (Keşke şunu da alsaydım dediğiniz)
5- Valizde kilo sıkıntısından çok korktuğumuz için açıkçası kıyafet ve bilgisayar haricinde pek bir şey götürmedik. Ama keşke daha az kıyafet koyup biraz atıştırmalık bir şeyler götürseydim. Çünkü ilk günler resmen survivor yaşıyorsunuz gidince  Bir de yeni gideceklere tavsiyem kesinlikle yanlarına tencere, tabak gibi malzemeler alabilirler. Oraya gittiğinizde onun için harcama yapmak zorunda kalmazsınız ve elinizde para kalır.

TLPF7495
6-Uyum sağlama sürecinde neler yaşadınız? (Arkadaş çevresi, oradaki insanların size yaklaşımı)
6- Litvanya’nın insanları öğrencilere gayet sıcak. Uyum sürecinde hiçbir sıkıntı yaşamadım açıkçası. Üç arkadaş birlikte gitmiştik ve orda da birçok arkadaşımız olmuştu. Günlerimiz çok eğlenceli geçti.

7-Hibe ne zaman yatıyor, her ayı yatıyor mu? Aldığınız hibe ihtiyaçlarınız karşıladı mı?Para transferini nasıl gerçekleştirdiniz? Yeni bir banka hesabı açtınız mı?
7- Hibenin ne zaman yattığı üniversiteden üniversiteye değişiyor maalesef. Bizim üniversitemiz genellikle biz oraya gittikten 1 ay sonra hesabımıza yatırıyor. Hibenin tamamını alamıyorum. %70’ ini yatırıyorlar ve kalanını dönünce alıyorlar. Her ay yatmıyor, toplu bir şekilde yatırıyorlar ay olarak hesaplayıp. Halk bankasından yeni bir hesap açılıyor. Bu hesap ailenizden biriyle ortak oluyor siz ordayken buradan o parayı aileniz çekebilsin diye. Ben babamla ortak açmıştım. Para hesaba Euro olarak yatıyor. Aileniz burada onu TL’ ye çeviriyor ve sizin herhangi bir banka hesabınıza yatırıyor orada kullandığınız. Ben ziraat kartımı kullanıyordum ve oradan parayı Euro şeklinde çekebiliyordum. Hibe maalesef yeterli olmuyor. Biraz yanınızda para olmasında yarar var, ama kendinizi ayarladıktan sonra parayı yetirebiliyorsunuz.

8-Gitmeden önce hangi seviyede dil bilgisine sahiptiniz? Gittiğiniz ülkenin yabancı dile katkısı oldu mu ve yeni bir dil öğrenciniz mi?
8-Gitmeden C1 ingilizcem vardı. Konuşma açısından kesinlikle işe yaradığını düşünüyorum. Çünkü Litvanya’da gençler gayet güzel İngilizce konuşuyor ve bu tabi ki işime yaradı. Litvanca derslerimiz vardı biraz olsun öğrenebildik sanırım. Her sabah ‘’Labaaas’’ diye bağırmaya bayılıyordum mesela.

NMJG8689

“Dünyanın her bir köşesi keşfedilmeli bence.”

9-Orada aldığınız dersler kendi üniversitenizde sayıldı mı? Dönem kaybı yaşadınız mı?
9- Derslerimi eşleştirmede bir sıkıntı yaşamadım. Bölüm derslerimle eşleştirebildik be dönem kaybı yaşamadım.
10-Hocaların dil seviyesi nasıldı? Dersler ingilizce mi? Derslerin anlamada problem yaşadınız mı?
10- Derslerimizin hepsi İngilizceydi ve hocalarımızın İngilizcesi gayet iyiydi. Bu konuda bir sıkıntı yaşamadım.
11-Gittiğiniz üniversite ile kendi üniversite eğitimi karşılaştır mısınız? Üniversitenin zorluk derecesi nasıldı?
11- Buradaki üniversitemle aynı gibiydi. Sadece daha fazla quiz yapıyorduk ve hocalarımız genelde devamsızlığı pek önemsemiyorlardı sanırım erasmus öğrencisi olduğumuz için.
12-Gittiğiniz ülkede eğlence ortamı nasıldı? (Gece hayatı, festivaller, partiler nasıldı)
12- Litvanyanın gece hayatı baya renkliydi. Yılbaşını orada geçirdim ve sokaklar meydanlar rengarenk oluyor. Gayet renkli bir ülke.

SQUF6691

“Kesinlikle denemelisiniz, hiçbir şey sizi durdurmasın.”

13-Erasmus sürecince hangi ülkelere ve şehirlere gittiniz? Mutlaka gidilme

si gereken yerlerin nereler olduğunu düşünüyorsunuz?

13- Erasmusta çok az bir parayla çok gezenlerdenim aslında J2 euroya bilet bile almışlığımız vardır. 11 ülke ziyaret etme şansım oldu. Belarus, Fransa, İtalya, Letonya, Estonya, Polonya, Macaristan, Danimarka, İsveç, Belçika. Ben Danimarka’ya tam anlamıyla bayılmıştım. Refah seviyesi çok yüksek, insanları çok saygılı. Tekrar gitmek istediğim yerler arasında. Aslında en küçük ülkeden bile tonlarca anıyla dönüyorsunuz. Dünyanın her bir köşesi keşfedilmeli bence.

14-Erasmus’a gitmek size neler kazandırdı ve tekrar gitmek ister misiniz?

14- Erasmusa gitmenin bana kazandırdıkları anlatmakla bitmez. Tam anlamıyla gerçek anlamda benliğimi buldum ve dünyanın aslında çok küçük olduğunu başka yerlerde de farklı hayatların olduğunu gördüm.

15-Erasmus sürecini düşündüğünüzde keşke ve iyiki dediğiniz noktalar nelerdir?

15-Erasmusa dair hiçbir pişmanlığım yok ve sadece iyi kilerle dolu!

AQPV4702

16-Erasmus’da unutmadığınız bir anınız var mı?

16- Tabi ki var hayatta unutamam sanırım J Şöyle bir anımız oldu. Sanırım Belçikadaydık ve uçakla gezimizdeki diğer ülkeye gideceğiz. Akşam zaten gezmekten artık baygın düştük ve elimiz çikolata dolu J Pasaport ve vize kontrolü için bekliyoruz. Sıra bize geldi, oradaki görevliler dedi ki maalesef sizi uçağa alamayız çünkü vizeniz geçerli değil. Biz beynimizden vurulmuşa döndük çünkü tüm gezimiz planlı ve biri aksarsa hepsi aksıyor. Bizim Schengen vizemiz vardı ve geçişimizde bir sıkıntı olmaması gerekiyordu. Durumu açıklamaya çalıştık. Görevliler bizi bekletti, birkaç kişiye sordular ve sonunda bir hata yaptıklarını anladılar ve bizi en önden uçağa yönlendirdiler.

17-Erasmusa gidecek öğrencilere tavsiyeleriniz?

17-Tavsiye değil ama eğer böyle bir imkanınız varsa kesinlikle şansınızı denemelisiniz inanın bana hayatınızın unutulmaz aylarını geçiriyorsunuz, unutulmayacak arkadaşlıklar ediniyorsunuz. Kesinlikle denemelisiniz, hiçbir şey sizi durdurmasın.

Aylin Karamustafa ve Su Gür olarak bize tecrübelerinizi aktardığınız için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir