Muhammet Kemaloğlu – Yunanistan -Ioannina – University of Ioannina

Muhammet Kemaloğlu – Yunanistan -Ioannina – University of Ioannina

Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Muhammet Kemaloğlu. Marmara Üniversitesi İktisat Bölümü son sınıf öğrencisiyim.

.

1

Erasmus Ioannina ’17

“Gitme amacım hem kendimi geliştirme odaklı hem de eğlence odaklıydı”

Erasmus’a gitmeye nasıl karar verdiniz? Bu süreçte neler yaşadınız? 

3. sınıfın ikinci döneminde Yunanistan’a gittim. Daha önce Dokuz Eylül Üniversitesi’nde okuyordum ve orada Erasmusa gitme imkanım yoktu. Marmara’ya geldikten sonra Erasmus’a gitmeye karar verdim ve ortalamamı yükselttim. Daha önce yurt dışına çıkmadığım için artık zamanının geldiğini düşündüm ve sınava girdim, tercihlerimi yaptım, Yunanistan’a karar verdim.

Aslında gitme amacım hem kendimi geliştirme odaklı hem de eğlence odaklıydı. Yüzde elli, yüzde elli diyebiliriz. Hiçbir şekilde sınava hazırlanmadım. 2 sene hazırlık İngilizce okudum bir önceki okuduğum bölüm de ingilizceydi. Onların bana katmış oldu altyapı ile beraber sınava fazla hazırlanma gereği duymadım.

6

İktisat öğrencileri ve Erasmus koordinatörlerimiz okulun bahçesinde..

“Çok da uzağa gitmiyorsun, otobüsle de gidebilirsin, çok farklı bir kültür değil..”

Erasmus’a gideceğiniz ülkeyi ve okulu nasıl belirlediniz ve ne kadar kaldınız?

Aslında Yunanistan’a gitme gibi bir isteğim yoktu. 5 ülke yazmıştım en sonuncusu Yunanistan’dı. Daha çok Almanya, İtalya gibi Orta Avrupa ülkelerine, ulaşımın diğer ülkelere daha kolay olduğu bir ülkeye gitmek istiyordum. Aslında Yunanistan’ı hiç yazmamıştım tercihlerime, onun yerine Fransa yazmıştım. Fakat koordinatörüm beni uyardı; Fransa’ya gitme orada Fransızca dil eğitimi veriyorlar dedi. Ben de en sona Yunanistan’ı yazdım.

İlk başlarda hiç gitmek istemiyordum. Arkadaşlarıma söylediğimde “Çok da uzağa gitmiyorsun, otobüsle de gidebilirsin, çok farklı bir kültür değil” dediler ama gidince çok da farklı bir kültür olduğunu gördüm.

7

Ioannina’daki ilk günüm ve şehrin sahip olduğu golden bir fotoğraf karesi #ioanninalake

Erasmus’a gitme sürecinde neler yaşadınız? 

Orada sadece Erasmus öğrencilerinin kaldığı yurtlar vardı ve aylık 65 euro civarındaydı Tek kişilik oda 65 Euro, çift kişilik oda 55 euro gibi bir fiyat vardı Ben tek kişilik odada kaldım ve koşulları da otel odası gibiydi.(sıcak suyu, ısıtması gibi) Aynı zamanda gidenlere isteğe bağlı olarak kendi dillerinin kurslarını veriyorlardı. Bana fazla yararı olmayacağını düşündüğüm için kabul etmedim 

Gitmeden önce Yunanistan konsolosluğundan vize almaya çalışırken oradaki bayan biraz sıkıntı çıkartmaya çalıştı. Elimde karşıdan gelen mektubum, Erasmus sınav sonucum olmasına rağmen ingilizce bilip bilmediğimi sordu. Daha sonra çözüldü. Aslında çok iyiler, ilk önce biraz soğukluk oluyor ama sonrasında o soğukluk kırılıyor.

Uçak biletlerini de eğer 1-2 ay önceden alırsanız fiyatlar gayet uygundu. Fakat 1 hafta önceden alırsanız bagaj hakkıyla beraber yaklaşık 100 Euro’ya geliyor.


“Yunanistan’a gidenlerin mutlaka ilaç almaları gerekiyor”

Giderken yanınızda neler götürdünüz? 

Tamamıyla yanımda giyecek eşya götürdüm yiyecek hiçbir şey götürmedim. Keşke sigara götürseydim dedim. Sigara fiyatları orada çok pahalıydı. Çok fazla tişört götürmüştüm, hava soğuktu biraz pişman oldum. Çok fazla tişört götürünce, ikinci mont koyamadım ve ikinci monta ihtiyacım oldu. Yunanistan’a gidenlerin mutlaka ilaç almaları gerekiyor, çünkü orada ilaç fiyatları çok pahalıydı.

Gitmeden önce sağlık sigortasını burada Akbank’ta yaptırdım. 70-100 lira arası fiyatlar değişiyor. Sağlık sigortası 30 bin euro’ya kadar kapsiyordu. 180 günlük bir sigorta yaptırmıştım. Eğer Erasmus öğrencisi iseniz bir hastalığınız varsa benim üniversitemin kendi içinde hastanesi vardı. Oraya gidip muayene olup ilaçlarımızı alabiliyorduk. Muayene ücretsizdi fakat ilaçlara ücret ödüyorduk.

“Buddy konusunda şanslıydım. “

Gittiğiniz ülkede ilk anda neler yaşadınız?

Ilk uçaktan indiğim an garip bir his oldu. Kendi dilinizi unutmanız gerekiyor; çünkü hiçbir şekilde kendi dilinizde insanlarla anlaşamıyorsunuz. Bir hafta falan adaptasyon sürecinde ve oraya, insanlara alışma sürecinde bir sarsılıyorsunuz ama daha sonrasında alışıyorsunuz.

Buddy konusunda şanslıydım. Çünkü gelip beni havaalanından aldı ve el bagajımı da kendisi taşıdı. Tekerlekli valizi bana verdi. Elinden almak istedim kendimi kötü hissettiğimi söyledim vermedi, yurda kadar götürdü benimle. Odamın anahtarını bana verdi. İlk günden son güne kadar bayağı yardımcı oldu. Havaalanından taksiyle şehir merkezine gittik. Oradan otobüs ile yurdun içine kadar gidebiliyordunuz.

11

Burası Ioannina’da Erasmus yapmış bütün öğrencilerin fotoğraf çektirdikleri ilk yerlerden birisidir.Şehrin ve doğanın akustiğini buradan daha iyi görebilirsiniz ayrıca akşamları buluşup bir şeyler içmek içinde idealdir.


“Ben burada geçemediğim dersleri orada geçtim.”

Okula başlama sürecinde neler yaşadınız?

Öncelikle buradaki koordinatörümle dersleri eşleştirdik. Oraya gittiğimde oradaki koordinatörümle tanıştım. Tek tek hocalarla görüşüp dersin içeriği hakkında belgeleri aldık. Benim oradaki öğretmenlerle ilişkilerimde buradakileri kıyaslamıyorum. Orada daha çok samimi oluyorsunuz. Erasmus öğrencisi olduğumuz için değildi, kendi öğrencileriyle de çok samimiydiler. Çok yardımseverlerdi. Ben burada geçemediğim dersleri orada geçtim. Gittiğim üniversite çok köklü bir üniversite değildi. Ama ders işleme stilleri çok farklıydı. Derslerimize profesörler giriyordu.

Hem okuldaki durumum hem de koordinatörümle ilgili olarak ders eşleştirmelerimde küçük bir sorun yaşamıştık ama hallettik. Burda yazdığım bir dersi alamadım. Kalkınma Ekonomisi adında bir ders vardı. Orada bu ders bir sonraki dönem olduğu için onu değiştirmek zorunda kaldım.

Uyum sağlama sürecinde neler yaşadınız? 

İlk 1 ay hiç geçmedi. O kadar yavaş geçiyordu ki.. Her yerden insanlar geliyor ve hepsinin karakteri birbirinden farklıydı. Ben buradan gitmeden önce orada Türklerle takılmayacağım, ben kendimi geliştirmeye gidiyorum diye düşünüyordum. Ama bir yerden sonra öyle olmuyor. Sürekli onlarla beraber takılmaya başlıyorsunuz. Biz 40 kişiydik ve 5-6 grup vardı. Herkes kendi grubunu seçene kadar bir ay geçti. Ama o 1 aydan sonra 3 ay,  çok çabuk geçti.

İlk 1-2 hafta oryantasyon programı vardı. Şehri gezdik, bir yerlere gittik. Sonraki dönemde çok fazla olmadı. Artık kendi etkinliklerimizi biz yapmaya başladık.

“Ezeli düşman ebedi dost”

Oradaki insanların bize yaklaşımı inanılmaz iyiydi. Hani derler ya ezeli düşman ebedi dost.. İki tane çok hassas oldukları konu var. Biri Kıbrıs meselesi, diğeri ise adalar.. Bu iki konu dışındaki bütün konularda harikalardı. Yardıma ihtiyaç duyduğunuzda herkese sorabilirsiniz. Hemen yardımcı oluyorlar. Özellikle üniversite gençleri çok yardımseverlerdi.

Gitmeden önce İngilizce biliyorlar mı falan gibi bazı düşüncelerim vardı. Ama gördüm ki İngilizce seviyeleri çok iyiydi. Özellikle üniversite öğrencilerinin %80-90 a yakını iyi bir şekilde İngilizce biliyordu. Yerel halkın ise İngilizce seviyesi değişiyordu.

2

Burada oryantasyon sürecinde geldiğiniz yerin danslarını ve yemeklerini tanıtıyorduk , kaynaşmak ve yeni kültürler tanımak için çok verimliydi.

Hibe ne zaman yatıyor, her ayı yatıyor mu? Aldığınız hibe ihtiyaçlarınız karşıladı mı? 

Hibede çok büyük sıkıntılar yaşadım. Ekim ayında 1500 Euro ile gitmiştim Aralık ayında param bitmişti. Her gün uluslararası ofise mail atıyordum. Artık uluslararası ajansa falan mail atmaya başladım. Hibelerimiz yatmıyor, buradayım diye söyleniyordum. Aralık ayının 1. ya da 2. haftasından sonra hibemi gönderdiler. 1350 Euro’ya yakın para yatırmışlardı. Ama gönderilen hibe bana yetmemişti.

Hibenin yetmesini sağlamak tamamıyla size bağlı.. Oradan ne beklediğinize, arkadaş ortamınıza yaşam tarzınıza bağlı. Tasarruf için fazla bir şey yapmadım. Bütün etkinliklere katıldım.

3

Selanikte Erasmus öğrencileriyle hibeler yattıktan sonra sarhoş olmadan önce …


“Biz onlardan daha üstündük. “

Gittiğiniz üniversitenin kendi öğrencileriyle, sizin sahip olduğunuz teknik ve sosyal imkanlar aynı mıydı?

Biz onlardan daha üstündük. Birçok öğrenci yurtta kalmak istiyordu ama öncelik bizdeydi. Bizim için ayrılan odalar vardı onlarda kalıyorduk. Kendi öğrencilerine vermiyorlardı. Bunun dışında diğer imkanlarımız aynıydı.

Gitmeden önce hangi seviyede dil bilgisine sahiptiniz? Gittiğiniz ülkenin yabancı dile katkısı oldu mu ve yeni bir dil öğrenciniz mi?

Erasmus sınavında A2 seviyesindeydim. Sadece altyapım vardı, iyi bir İngilizce seviyesine sahip değildim. İlk 1 ay öz güven eksikliğinden fazla konuşamıyorsunuz. Kafanızda Grammar’i kurmaya çalışıp, düzgün konuşmaya çalışıyorsunuz. Fakat bir süre sonra bunu düşünmeyip akıcı bir şekilde konuşmaya başlıyorsunuz. Gitmeden önceki ve geldikten sonraki İngilizcemi kıyaslarsam; çok gelişti. Başka bir arkadaşım hiç geliştirmeden döndü. Kendini geliştirmek istemiyordu. Basit İtalyanca kelimeler öğrendim ve bir kaç Yunanca kelime biliyorum.Örneğin kalispera,kalimera, kala ime vs. bunlar günlük hayatta kullandığımız kelimelerdi selam naber vs. Yunanistanda hemen herkes üç beş İngilizce bir şeyler biliyor özellikle üniversite öğrencileri kendilerini iyi bir şekilde ifade edebilecek düzeyde İngilizceye hakimler, benim öncelikli amacım İngilizcemi geliştirmek olduğu için ve Yunancaya pek merak duymadığımdan dolayı sadece tek bir dile katkı yaparak geldim.

Orada aldığınız dersler kendi üniversitenizde sayıldı mı? Dönem kaybı yaşadınız mı?

Dönem kaybı yaşadım çünkü burada 8 ders alıyordum. Yunanistan’da 5 ders aldım. Orada çok fazla ders çalıştım. Sabah akşam kütüphaneye gidiyordum.

Hocaların dil seviyesi nasıldı? Dersler İngilizce mi? Derslerin anlamada problem yaşadınız mı? 

Hocaların dil seviyesi çok iyiydi. Aksanları biraz farklıydı ama dersleri anlamakta hiç bir sorun yaşamadım. Oradaki öğrencilerle beraber derse girmiyorduk. Bir dersi 5 kişi alıyorduk, hocanın odasında toplanıp maksimum 1 saat ders yapıyorduk.


“Erasmus öğrencisi iseniz size hiç bir ders zor değildir ;)”

Gittiğiniz üniversite ile kendi üniversite eğitimi karşılaştır mısınız? Üniversitenin zorluk derecesi nasıldı?

Benim gördüğüm kadarıyla orada eğitim daha iyiydi. Fakat iktisat bölümü için konuşuyorum. Belki bilgisayar mühendisliği ya da başka bir bölüm bu kadar iyi değildir.Kendi bölümüm adına bir şeyler söylemek gerekirse öncelikle derslere asistan grime bir durum pek söz konusu olmuyor bizzat profesörlerin kendileri derse katılıyor ve öğrencileriyle araları benim gözlemlerime göre gerçekten çok iyi ve arkadaşça. Tabi ki bir Marmara Üniversitesinin bütünüyle kıyaslayamayız benim gittiğim üniversiteyi ancak tabi ki okul nüfusunun az olması ve hocaların donanımlı olması gittiğim üniversitenin avantajları arasında yer almakta.Ve zorluk konusuna gelecek olursak Erasmus öğrencisi iseniz size hiç bir ders zor değildir 😉

Şehir içi ulaşım olanağı nasıl?

Sadece otobüs ve taksi seçeneğiniz var. Metro ya da tramvay gibi ekstra bir ulaşım aracı yoktu. Orada taksilerde hala gece tarifesi var. %50 daha fazla ödemek zorunda kalıyorsunuz. Ama her zaman taksimetreyi açıyorlar ve faturasını kesiyorlar.

Şehir merkezinden üniversiteye giden 16,17 ve 18 numaralı otobüsler vardı. Fiyatları 60 centti. Kağıt biletlerden alıp kullanıyorsunuz. Otobüsler gerçekten çok dakikti. Her durakta saat kaçta geleceği yazıyordu. 16.40’ta gelecekse kesin o saatte orada oluyordu. Otobüsler sabah 6’da başlıyordu, son otobüs 11’de falan bitiyordu.

Yaşadığım şehri ben Eskişehir’e benzetiyorum. Sadece öğrencilerin olduğu, öğrencilerin yaşadığı bir yerdi. Küçük bir gölü ve adası vardı. Ada ulaşım için vapur seferleri vardı. Trafik sorunu yoktu. 4 ay boyunca hiç korna sesi duymadım.

Gittiğiniz ülkede eğlence ortamı nasıldı? 

Yunanlılar tatil yapmayı çok seven insanlardı. Sürekli bir festival vardı. Hafta içi ya da hafta sonu mekanlar sürekli doluydu.

Haftanın 4 ya da 5 günü sürekli dışarıdaydık. Alkol çok fazla pahalı değildi. Tsipouro adında bir içkileri vardı. Çay bardağı kadar bir bardakla geliyor ve fiyatı 2 Euro. Bununla beraber sürekli ücretsiz meze geliyordu. Et, salata, ahtapot, tavuk.. her şey geliyordu. Eğlence ortamı olarak erasmus öğrencileri için çok fazla tercih seçeneğimiz yoktu. Genellikle kendi dillerinde müzikler çaldıkları mekanlar vardı. Biz İngilizce müziklerin çaldığı mekanları tercih ediyorduk. Girişler ücretsizdi ama içeride en ucuz alkol 6 Euro yapıyordu.

22

Burası Ioannina en popüler kulüplerinden bir tanesi Cuma ve Cumartesi günleri İngilizce müzik yapan ender yerlerdendir.


“Yemek kültürümüz %90 aynı diyebilirim.”

Yemekler nasıl, bizim ülke lezzetlerine uygun mekanlar var mı? İlk hafta neler yaşadınız? Gittiğiniz ülkede en sevdiğiniz yemek hangisiydi?

Yemekler hemen hemen aynıydı. Musakka, cacık, karpuz, köfte her şey vardı. Sonlarına -i harfi koyarak değiştirmişler. Onların baklavalarını tattım ama çok fazla şerbetli geldi. Yemek kültürümüz %90 aynı diyebilirim.

Kaldığım yurtta 3 öğün yemek çıkıyordu. Fast Food türü olarak krepleri ve Pita adını verdiklerini dürüm vardı. 2 ya da 2,5 Euro fiyatında değişiyordu. Krepleri gerçekten çok güzeldi. Burger King, Mc Donalds gibi büyük şirketler yoktu. Kendi restoranları vardı ama bir burger 10 Euro fiyatındaydı.

Erasmus süresince bulunduğunuz ülkede hangi şehirlere gittiniz?

Yunanistan’da Selanik Atina’ya ve Ioannina içinde bazı köy tarzı turistik yerlere gittim. Selanik’ e mutlaka gidilmesi gerek diye düşünüyorum. İnanılmaz güzel bir yer.. Şehir yapısı ve insanı olarak İzmir’e çok benziyordu fakat İzmir’den daha gelişmişti. Şehir hayatı, gece hayatı, insanları çok güzel. Eğer Yunanistan’a giderseniz Atina’dan önce Selanik’e gidin derim. Atina Yunanistan’ın başkenti ama orada Yunanistan’ın gerçekten krizde olduğunu görüyorsunuz.

Erasmus sürecince hangi ülkelere ve şehirlere gittiniz? Mutlaka gidilmesi gereken yerlerin nereler olduğunu düşünüyorsunuz? Gittiğiniz ülkelerde mutlaka tatmanız gereken lezzetlerin neler olduğunu düşünüyorsunuz?

Sadece Bulgaristan’da Sofya’ya ve Sırbistan’da Belgrad’a gittim. Sofya’da kiliseleri binaları güzel ama şehrin yapısı olarak çok fazla sevmedim. Ama Bulgaristan gerçekten çok ucuz bir ülkeydi. Oradaki insanlar bana çok soğuk geldi.

Sırbistan’da Tesla’nın müzesi çok güzeldi. Orada Tesla’nın kendi hayatını anlatıyorlar ve sonra bir kaç icadını gösteriyorlar. Daha sonra bir kaç deney yapıyorlar. Sırbistan’da gezilecek çok fazla yer, çok fazla kilise var.

4

Meteora gerçekten görülmesi gereken yerlerden birisi çok keyifli bir yer dünyanın her yerinden insan bulabileceğiniz bir yer.


Orada yaşadığınız zorluklar nelerdir? Zorlukları aşmak için neler yaptınız?

Çok fazla bir zorluk yaşadığımı düşünmüyorum. Christmas’ta diş etlerimle ilgili rahatsızlandım. Ama ilaçlarımı aldıktan sonra herhangi bir sorun yaşamadım.

Sırbistan’da 2 gün kalacağız diye düşünmüştük. Çok fazla kar yağdığı için otobüs seferleri iptal oldu. Cebimizde de fazla paramız yoktu. Ekstradan 2 3 gün kalmak zorundaydık ve en son gün cebimizde 1 Euro kalmıştı. Otobüs gece 3’te gelmişti hiçbir şey yiyemedik. En sıkıntılı zamanım bu olmuştu.

5

Yunanistan da Erasmus yapıp Gazi Mustafa Kemal’in evini ziyaret etmemek olmaz.

“Keşke hiç gelmeseydim”

Dönüş sürecinde neler yaşadınız ve döndükten sonra neler yaşadınız?

Döndükten sonra ilk düşündüğüm şey: Keşke hiç gelmeseydim oldu. Oradaki yaşam tarzımı, oradaki arkadaşlıklarımı çok özlemeye başladım. Post erasmus adı verilen bir sendrom var ve ben şu an o sendromu en diplerine kadar yaşıyorum. Çünkü çok tazeyim daha 1 hafta oldu geleli ve hala bana oradan haberler geliyor.


“Gerçekten insanın zihnini açtığını düşünüyorum.”

Erasmus’a gitmek size neler kazandırdı ve tekrar gitmek ister misiniz?

Öncelikle dil olarak kendimi geliştirdiğimi düşünüyorum. Daha sonra olgunluk olarak bana çok şey kattı. Geldiğimde arkadaşlarım da bende bir değişiklik olduğunu söylediler. Gerçekten insanın zihnini açtığını düşünüyorum. Okulumu bitirmeden önce kesinlikle yurt dışına tekrar gitmek istiyorum. Gitmeden önce biraz çekingen biriydim ama gittikten sonra onu da kırdım. Hocalara karşı olan tutumumu burada da göstermeye başladım.

Erasmus’tan döndükten sonra her ülkeden bir arkadaş edindiğimi farkettim. Şu an İtalya’ya, Portekiz’e ya da Almanya’ya gitsem asla açıkta kalmayacağımı düşünüyorum. Ve 4 aylık bir sürede, uyku haricinde her anı beraber geçirdiğiniz için birbirinizin her şeyini öğreniyorsunuz.

Erasmus sürecini düşündüğünüzde keşke ve iyi ki dediğiniz noktalar nelerdir?

Keşke daha önceden Christmas için plan yapsaydım ve daha fazla gezseydim diye düşünüyorum. Ve ilk alışma sürecini biraz daha hızlandırabilirdim. Bir süreden sonra ben neden çekinmişim diye düşünüyorsunuz.

İyiki dediğim nokta ise; iyiki Yunanistan’da yapmışım diyorum. Türk olarak Avrupa’yı gezmeye başlayacaksanız öncelikle Yunanistan’dan başlanması gerektiğini düşünüyorum. İlk olarak komşumuzu bilmemiz gerekiyor. Onların bizim hakkımızda neler düşündükleriyle ilgili çok fazla bilgi sahibiyim. Yunanlılar Türkleri sevmiyor diyorlar ya, komple yalan.. Ben Türküm dediğimde suratını değiştiren %1 falandır. Geri kalan herkes Türkiye’ye çok gelmek, gezmek istiyorum şeklinde konuşuyorlar.

Erasmus’da unutmadığınız bir anınız var mı?

Bulgaristan’da erkeklerin hepsi yapılı, iri vücutluydu. 4 kişi orada bir restoranta gitmiştik. Çok fazla alkollüydük. Yan masada 3 tane Bulgar çocuk vardı ama çocuklar çok gergindi. Önce yanımızdaki Polonyalı kıza daha sonra Türk arkadaşa laf attılar. Orada bir kavga çıktı. Araya girip ayırmaya çalıştım ama çocuklar 3e 1 şeklinde dövüyorlardı. Bizi orada tertemiz dövdüler ama oradan bir kişi bile neden böyle yapıyorsunuz ayıralım falan demediler. Ben hayatımda bu kadar kaliteli dayak yemedim. Sonra kalktım baktım kimse ortada yoktu. Tuvalete gittim Bulgar çocuklardan biri silahını çıkartmış eğer polisi ararsanız sizi vururum diye tehdit etti. İngilizce de bilmiyorlar çok büyük sıkıntı yaşadık hiç bir şekilde anlaşamadık.


“Kesinlikle gitsinler kesinlikle..”

Erasmusa gidecek öğrencilere tavsiyeleriniz?

Kesinlikle gitsinler kesinlikle.. Ben erasmusa gideceğim ve okulum bir dönem uzayacak diye düşünmesinler, uzasın. Bir dönemle çok fazla bir şey kaybetmezsiniz. Gideceğiniz bir dönemde kazanacaklarınız gerçekten çok fazla. Erasmus sadece dil öğrenmek için gidilen bir program değil. Diliniz zaten gelişiyor çünkü anadilini bilmediğiniz için bir şekilde öğrenmek zorunda kalıyorsunuz. Ama dilden de öte; yeni insanlar yeni kültürler tanımak çok önemli.. Nereye gittiğinizin pek bir önemi yok oraya gelen insanları tanıyorsunuz onlardan birşeyler öğreniyorsunuz. İmkanı olan kesinlikle gitsin!

Türkiye’ye döndüğünüzde en çok özlediğiniz şey neydi?

Çay, çay, çay.. Sallama çaylar vardı ama demleme çayın yerini kesinlikle tutmuyor. Kahvaltı kültürleri de pek fazla yok. Sırbistan’da Türk restoranı bulmuştuk. Arkadaşlarım orada ana yemek sipariş ederken ben menemen ve çay istemiştim. Genel olarak Türkiye’ye dair yemekleri çok özledim.

Proje hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Yararlı olacağını düşünüyor musunuz ? 

 Ioannina’ya gittim ve koordinatörüme yalvarıyordum şehir hakkında bilgi sahibi olmak için. Tek bir kişi bulabilmiştim. Eğer böyle bir proje daha önceden olsaydı, gitsem mi gitmesem mi diye 1 ay düşünmeyecektim. Ben çok başarılı bir proje olduğunu düşünüyorum.

2 responses to “Muhammet Kemaloğlu – Yunanistan -Ioannina – University of Ioannina”

  1. Egehan diyor ki:

    Yazınızı çok beğendim. Aradığım cevapları buldum. Ayrıca böyle bir yazı yazdığınız için de teşekkür ederim, malumunuz pek bilgi bulunmuyor bu üniversite ile ilgili. Benim bir sorum olacak. Yurt meselesini gitmeden önce Türkiye’de mi hallettiniz yoksa oraya gidince mi? Yurt ihtiyacınızı karşıladı mı, herhangi bir sorun yaşadınız mı? Yurtlar hakkında biraz daha bilgi verebilirseniz sevinirim. Güz döneminde yolcuyum, o yüzden bunları soruyorum.

  2. Muhammet diyor ki:

    Selam Egehan ,

    Yurt meselesini gitmeden hallediyosun ifotou(yurt işleriyle ilgilenen kurum) sana mail atacak ve bir form gönderecek sen o formu doldurucaksın ve geri post ediceksin onlara formda tek kişilik veya çift kişilik oda tercihini belirticeksin formdaki en önemli bilgi oydu hatırladığım kadarıyla . Tek kişilikler 65 euro çift kişilikler 55 euro ücreti gidince toplu bir şekilde ifotounun banka hesabına yatırıcaksın tabi sana yardımcı oluyorlar her türlü . benim önerim tek kişilik seçmen sıcak su tek kişilik yatak internet sıcak su ve ısıtma imkanın var tabi bazı sıkıntılar yaşıyorsun ama kayda değer şeyler değil . Şimdilik benim aklıma gelenler bunlar daha fazla sormak istediğin bir şey olursa benimle contact kurabilirsin . Teşekkürler .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir