Öznur Aydın-ABD-Seattle-Washington Highline Community College

Öznur Aydın-ABD-Seattle-Washington Highline Community College
Ad Soyad: Öznur AYDIN
Gittiği Ülke: ABD
Gittiği Şehir: Seattle
Gittiği Üniversite: Washington Highline Community College
Türkiyedeki Üniversitesi: İstanbul Aydın Üniversitesi
Gittiği Program Türü: Fulbright

 •   Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Adım Öznur Aydın.30 yaşındayım.İstanbul Aydın Üniversitesi turist rehberliği bölümünden mezunum.Üniversite bittikten sonra Amerika da fulbright bursuyla bir eğitim aldım.1 yıl Amerikada yaşadım. Aynı zamanda Amerika da okula gittim.Sonra İstanbul’a geri döndüm ve çok katkısı oldu.
IMG-20180514-WA0027       

 • Erasmus’a gitmeye nasıl karar verdiniz ? Bu süreçte neler yaşadınız?

“Burs kazandım ve %100 bursla gittim .”

Üniversitedeyken hedefim hep yurt dışına gitmekti,yurt dışında okumak,yurt dışında deneyim sahibi olmak,bu açıdan sürekli araştırdım ve gidebileceğim programlar arasındaydı.Bu şekilde başvurdum ve seçildim.Ben hem eğlence hem de öğrenme amaçlı gittim ,çünkü İngilizceyi çok seviyordum ve öğrenmek , kendimi geliştirmek istiyordum.Burs kazandım ve %100 bursla gittim .Vize ücretimi,oradaki evimi,okulumu her şeyimi eyalet ödedi.

 • Erasmus’a gideceğiniz ülkeyi ve okulu nasıl belirlediniz ve ne kadar kaldınız?                                                                                                                                      

Okulu ben belirlemedim eyalet belirledi süreçten olumlu geçen kişilerin isimleri gönderiliyor belli okullara o okullarda sizi,puanlarınıza, sınavınıza, o süreçte geçtiğiniz sınavlardaki başarınıza göre sizi bir okula atıyorlar.Örneğin;siz şu okula seçildiniz diye size geri dönüş yapıyorlar,benim okulumda bu şekilde seçildi yani ben seçmedim.

 •                      Erasmus’a gitme sürecinde neler yaşadınız? 

“Kordinatörler bizim için vize başvurusu yaptı”

IMG-20180514-WA0028

Bu konuda hiçbir şey yapmadım çünkü bir burs kazandığım ve program destekli gittiğim için .Sadece kordinatörler vardı .Onlara pasaportumu ve vize için gerekli evrakları verdim.Kordinatörler bizim için vize başvurusu yaptı.Vize alabilmek için sadece bir kere konsolosluğa gittim sözlü bir mülakat oldu.İstanbulda ki bir konsolosluğa gittim onlara pasaportumu verdim ve zaten birkaç gün içinde geldi ve vize aldım .Biletimi yine kordinatörler aldı bana mail attılar şu uçakla şu saatte gidiyorsun diye.Kısaca aslında ben hiçbir şey yapmadım onlara belgeleri verdim onlar her şeyle ilgilendiler.

 • Giderken yanınızda neler götürdünüz?

“Yanımdaki yabancı arkadaşlarıma Türk kahvesini çok merak ettikleri için onlara Türk bakkalından kahve alıp fal bakıp eğlendiğimizde olmuştu.”

Benim ilk yurt dışı deneyimimdi,daha önce hiç yurt dışına çıkmamıştım,dolayısıyla nasıl gideceğimi falan bilmiyordum.

IMG-20180514-WA0036

Sadece gideceğim yerin çok soğuk olduğunu biliyordum.Yazın gittiğim için yazlık mı alsam kışlık mı alsam diye ikilemde kalmıştım ama ikisinden de aldım ,sonra orda gittiğim yerde prizler değişik olduğu için dönüştürücü prizlerden de aldım.Bizi daha önceden uyarmışlardı oraya gittiğiniz zaman ,her ilacı kabul etmeyeceklerini ilacın reçetesini almamız için uyardılar.Alsaydım dediğim şeyler genellikle yemekle ilgiliydi çünkü orda yemek kültürü çok farklıydı,ben yemekte çok sıkıntı yaşadım 3-4 ay keşke burdan hazır bir şeyler götürseydim diye düşünmüştüm.Sürekli dışardan yiyordum bu benim için kötü olmuştu.Türk marketlerini keşfettiğimde ise yer sofrası kurup bayram etmiştik. Özellikle Türk kahvesini çok aradım.  Hatta yanımdaki yabancı arkadaşlarım Türk kahvesini çok merak ettikleri için onlara Türk bakkalından kahve alıp fal bakıp eğlendiğimizde olmuştu.

IMG-20180514-WA0032

 •   Gittiğiniz ülkede ilk anda neler yaşadınız?

“Okul açılana kadar beni ve benim gibi erken gelen öğrencileri 1 aylık İngilizce programına davet etmişlerdi.”

Uçaktan indiğimden yabancı ülkede olduğumu anlayamadım.Oranın şehrine indiğimiz zamana kadar pek hissedemedim.Oraya vardığımı hissetiğim zaman ise gecenin geç bir saatiydi,çok değişik bir zamanda gitmiştim ve yolculuk uzundu.Bana verdikleri evde odaya gidip bavulu açtığım an Amerika’yı geldiğimi tam olarak hissetmiştim,farklı bir yerde olduğumu anlamıştım.Farklı bir yatak, farklı bir oda , farklı bir ev orda 1 yıl yaşayacağını bilmek ,o anda anlıyorsun tam olarak.Evlere gelecek olursak, evler paylaşımlı evlerdi,ilk önce bir evde 4 kişi kalıyorduk ama büyük bir evdi,hepimizin ayrı odaları vardı ama ben bu evde 1 ay kaldım. Çünkü ben daha önce başka bir okula gitmiştim gideceğim okul daha açılmamıştı.Okul açılana kadar beni ve benim gibi erken gelen öğrencileri 1 aylık İngilizce programına davet etmişlerdi.

IMG-20180514-WA0023        İngilizce kursu tarzında bir şey gördük.Kendi okulum ise farklı bir eyaletteydi diğer eve geçtiğimde orada odayı da paylaşıyordum.Bir odada 2 kız kalıyorduk,Endonezyalı bir kız ile kalıyordum ama ondan önce Türk bir kız ile kalıyordum , Türk olmasına rağmen anlaşamadım kızla bizim karşı odamızda da 2 tane Endonezyalı kız vardı,1 tane de Güney Afrikalı kız vardı.Sonra biz karar aldık 1 Türk 1 Endonezyalı yapalım diye düşündük çünkü ben o Endonezyalı kızla, arkadaşımda diğer Endonezyalı kızla anlaşıyordu.O Endonezyalı kızla aynı okula gidiyorduk aynı dersleri alıyorduk , iyi anlaşıyorduk.Hala görüşüyoruz, o Türkiye ‘ye geliyor,bende Endonezya ‘ya gidiyorum.Arkadaşım oldu,güzel oldu benim için.Tabi zordu aynı odayı paylaşmak.

 • Okula başlama sürecinde neler yaşadınız ?

“Sen ordaki krediler toplamında istediğin dersleri seçiyorsun .”

IMG-20180514-WA0021

Ders seçimlerinde bizim sistem çok farklı bir sistemdi,güzel bir sistemdi.Her dönemin belli bir kredi sayısı oluyordu.Şöyle diyorlardı bu dönem şu kadar krediye tamamlaman gerek diyorlardı ama o krediyi tamamlayacak belli dersler veriyorlar her dersin farklı bir kredi sayısı vardı .Sen ordaki krediler toplamında istediğin dersleri seçiyorsun .Uçu açık herkes istediğini seçebiliyordu farklı bölümlerden de ders seçebiliyorduk tabi bunun belli bir sınırı vardı en fazla bir tane seçebiliyorduk zorunlu bir şey yoktu.Sadece krediyi tamamlamak gerek.

 • Uyum sağlama sürecinde neler yaşadınız ?

İnsanların yaklaşımı ile ilgili hiçbir sıkıntı yaşamadım. Ben zaten dışa dönük bir insanım insanlarla iç içeyim ben zaten onların hayatını da yadırgamadım, daha çok yaşayarak öğrenmeye çalıştım bunu böyle yapmam tarzında düşünseydim çok mutlu olunmazdı yurt dışında biraz açık olmak gerekiyor ,saygı göstermek gerekiyor. Sen saygı gösterirsen onlarda sana saygı gösteriyor .Ben hiçbir sıkıntı yaşamdım çok güzel arkadaşlıklar edindim ben zaten oraya sosyal amaçlı yani arkadaş olup İngilizcemi geliştirmeye gitmiştim. 2-3 kişilik Türk arkadaş kitlem vardı ama görüşmek pek istemiyordum çünkü İngilizce konuşmayacağım için.Hiç önyargılı bir şey yaşamadım bana karşı.

 • Hibe ne zaman yatıyor,her ay yatıyor mu?Aldığınız hibe ihtiyaçlarınızı karşıladı mı?Para transferini nasıl gerçekleştirdiniz?Yeni bir banka hesabı açtınız mı?

IMG-20180514-WA0011

Benim gittiğim zaman onların para birimi yani dolar ve Türk lirası aynı değerdeydi.1$ = 1,11tl gibi bir miktara denk geliyordu.Bana her ay para yatıyordu. 400$hibe alıyordum bu para bana yetiyordu, hatta artıyordu ve 1 yıl boyunca ben ailemden hiç para istemedim hiçbir destek almadım. Arkadaşlarla birlikte araba bile kiralamıştık. Tek ehliyeti ben olan olduğum için arabayı ben kullanmak zorunda kalmıştım 🙂 hayatımda ilk defa araba sürmüştüm. Paramı pek harcayamamıştım çünkü bursum olduğu için ;faturalarımı ,kiramı, ulaşımı ücretlerimi , eyalet ödüyordu.Orası soğuk bir ülke olduğu için , bir keresinde bize 300$ bir çek vermişlerdi” Bunu alın bozdurun, kendinize bir kıyafet alın .”demişlerdi.Ben oraya giderken kışlık götürdüğüm için kıyafet almama gerek kalmamıştı. Alsam da buraya göre fiyatları ucuzdu. Hibeyle kendime telefon , laptop aldım.Hatta başka eyaletleri gezdim, gelirken de belli bir birikimle geldim hemen iş bulmayacağımı düşünerek,. tabi bu benim fikrim bazı arkadaşlarım da paranın tamamını harcadı ve hatta yetiştiremedi bile.

 • Gittiğiniz üniversitenin kendi öğrencileriyle,sizin sahip olduğunuz teknik ve sosyal imkanlar aynı mıydı?

“Uluslararası bir okuldu birçok ülkeden gelen vardı sosyal olarak ailesi ile yaşayanlar vardı ,tek yaşayanlar vardı,bizim gibi burslu olan vardı, herkes farklı şekilde yaşıyordu.”

IMG-20180514-WA0020

Teknik olarak aynıydı çünkü aynı sınıftaydık aynı yıllardan ders alıyorduk ayrım yoktu. Uluslararası bir okuldu birçok ülkeden gelen vardı sosyal olarak ailesi ile yaşayanlar vardı ,tek yaşayanlar vardı,bizim gibi burslu olan vardı, herkes farklı şekilde yaşıyordu.Bizim orda çalışma iznimizi olmadığı için çalışamıyorduk, ama oranın yerel halkı okurken hem de çalışıyordu .Örneğin 2 ‘de dersi bittiğinde çantasını alıp işe gidiyordu. Sınıfımız da çoğu kişi öyleydi gittiğim okul kendini geliştirmeye yönelik bir okuldu ,zaten mesleğe yönelikti.

 • Gitmeden önce hangi seviyede dil bilgisine sahiptiniz?Gittiğiniz ülkenin yabancı dile katkısı oldu mu ve yeni bir dil öğrendiniz mi?

“Türkçede nasıl bir halk ağzı varsa orda da aynı şekilde orda onu öğreniyorsun .”

Gittiğim ülkenin dili İngilizceydi .Kesinlikle bana çok yararı oldu .Öncelikle 1 yıl sadece İngilizce konuşulan bir yerde tek başınasın ,ailen ,arkadaşların ,kimse yok bir de yabancı arkadaşların olduğu için İngilizceyi konuşmak zorunda oluyorsun. Giderken İngilizcem vardı aslında ama şöyle: vardı derken yurt dışına çıkmadığım için ne kadar iyi olduğumu bilmiyordum tabi ,burdan sınavlardan geçtim , mülakatlarda kendimi ifade edebilecek kadar konuşuyordum ama kesinlikle Amerikadan gitmeden önce ve gittikten sonra arasında çok fark var çünkü gitmeden önce bende kulak dolgunluğu yoktu. Gidince ben şunu anladım anlama konusunda sıkıntı yaşadım tabi İngilizce film izlemeyede çok çalıştım dilimi geliştirmek için kelime öğrenmek için ama orda , Türkçede nasıl bir halk ağzı varsa orda da aynı şekilde orda onu öğreniyorsun . Önemli olan orda senin karşı tarafa kendini ifade edebilmen , bu anlamda dilim çok gelişti.

 • Hocaların dil seviyesi nasıldı ?Dersler İngilizce mi? Dersleri anlamada problem yaşadınız mı?

Gittiğim ülke İngilizce konuştuğu için derslerde İngilizceydi. Ana dili İngilizce olan hocalardan ders aldık başlarda biraz sıkıntı yaşadım, anlamakta zorlandığım anlar oldu ama sonra insan alışıyor kulak dolgunluğu oluşuyor.

 •                    Şehir içi ulaşım olanağı nasıl?

IMG-20180514-WA0013

Gittiğim yer güzel bir şehirdi . Seattle ,Washington dı,burda ulaşım sıkıntısı pek yoktu. Evimin önünden otobüsler geçiyordu.Bizimki gibi akbil tarzında kartlar vardı.Onlar bizde aylık dolduruluyordu ,İstanbuldaki gibi. Onlarda metro ve otobüs hatları vardı.Yani sıkıntı olmuyordu ama taksiler aşırı pahalıydı.Taksiye hiç binmedim ama toplu binersek biniyordum.Buraya göre ordaki taksiler daha pahalı.

 • Gittiğiniz ülkede eğlence ortamı nasıldı? 

IMG-20180514-WA0006

IMG-20180514-WA0001         Gece hayatı vardı .Gittiğim çoğu zaman oldu. Çok aktif bir arkadaş grubum vardı.Aynı zamanda okulumuzda International Stundent Club diye bir kulüp vardı ben oraya üyeydim onlar sürekli aktif bir şekilde sadece gece için değil gün içinde sosyal aktivitelerde yapıyorlardı. Arkadaşlarımızla hafta sonu dışarı çıkıyorduk . Ordaki hayatla burdaki hayatın farkları vardı ordaki gece kulüpleri 2’den sonra kapanırdı, 2’den sonra açık bir yer IMG-20180514-WA0037bulamazdınız .Gece 2 ‘den sonra alkol alınacak bir yer bile bulunmazdı .Festival olurdu farklı ülkelerinde çünkü çok uluslu bir yapıya sahipti . Her ülkenin kendi bayramlarını kutladığı bir dernek tarzında kuruluşlar vardı. Bende orda bir Türk kuruluna üyeydim Türk festivalleri olurdu herkese açık, gelsinler bizim kültürümüzü ,yemeklerimizi görsünler gibi ben de böyle bir festivale denk gelmiştim .

 •     Yemekler nasıl?Bizim ülke lezzetlerine uygun mekan var mı?İlk hafta neler yaşadınız?Gittiğiniz ülkede en sevdiğiniz yemek neydi?

“Türk marketi ve lokantası keşfettim oraya gidiyordum”

IMG-20180514-WA0010

Gittiğim ülkede yemek olarak fast food ağırlıklı bir yemek tarzları vardı.Belli bir süre sonra fast food görmek istemiyordum sulu yemek ,çorba görmek istiyordum. OnlIMG-20180514-WA0041onlarda çorba var ,ama akşam yemeklerinde bizim gibi çorba içme kültürleri yok. Sulu yemek yok et yemeği tarzında, haşlamalar vardı .Türk marketi ve lokantası keşfettim oraya gidiyordum annem yemek gönderdi. Onların fast food yerleri gerçekten çok var biz burda sadece birkaç tane biliyoruz.Bizim burda bildiğimiz fast foodcular en yüksek durumdayken orda en düşük durumdalar .Orda bana uygun pek sevdiğim bir yemek yoktu çünkü kendilerine özel bir yemek çeşidi yoktu.

 •      Erasmus süresince bulunduğunuz ülkede hangi şehirlere gittiniz? 

IMG-20180514-WA0029

İki tane Washigton var ben merkezden olan da değil Seattle olan tarafta yaşadım.Bir de Kaliforniya’yı gittim ve ordada bir kaç şehri gezdim .San Francisco,Chicago,Orange County,Los Angeles’ı gezdim.

 • Erasmus süresince hangi ülkelere gittiniz ?Mutlaka gidilmesi gereken yerlerin nereler olduğunu düşünüyorsunuz?Gittiğiniz ülkelerde mutlaka tatmanız gereken lezzetlerin neler olduğunu düşünüyorsunuz?

Gittiğim şehirler kesinlikle gidilebilir gittiğim hiçbir yerden pişman olmadım. Hepsi çok farklı yerlerdi, güzeldi. Bence herkesin görmesi gereken yer San Francisco, orası gerçekten çok hoşuma gitmişti orası hatta bana Avrupa ve Amerika’nın karışımı gibi gelmişti. Ulaşımı da tramvayları vardı, zig zaglı yolları vardı yollarının bu şekilde olması zaten meşhur .Ben Arizona’ya gitmediğime pişman oldum onların doğa harikası gibi bir yerleri vardı.

 • Orda yaşadığınız zorluklar nelerdir?Zorlukları aşmak için neler yaptınız?IMG-20180514-WA0007

IMG-20180514-WA0008   Bazen insan yalnız hissediyor sevdiklerin uzakta ,sıkıntılar yaşıyorsun her şey olabilir bu dersle alakalı arkadaşlarınla alakalı ya da kendinle alakalı olabilir.Çünkü orda kendi açından bir kültür çatışması da oluyor bu durumda kendine bu durumun geçiçi olduğunu kabul ettirmek gerek.O süreci bence herkes yaşıyor, bende yaşadım. Oraya kendini ait hissetmek zor,çünkü çok farklı bir kültür içerisinde oluyorsun, kimse anlatığını anlamıyor ne yapacağını bilemiyorsun. Sana yardımcı olabilmesi için bir aile referans oluyor. Bir şeye ihtiyacın olduğunda onlara danışabiliyorsun. Onlarda oraya alışmam için yaralı oldu. Bence insanlara önyargılı olunmamalı ,örneğin;benim aradan kaç yıl geçmesine rağmen kalıcı arkadaşlarım var.

 • Dönüş sürecinde neler yaşadınız ve döndükten sonra neler yaşadınız?

Dönüş sürecinde sevinmiştim çünkü ailemi özlemiştim biraz daha burda kalıyım mantığıyla düşünmedim. Döndüğümde ise büyük planlar kurarak geldim ama hayak kırıklığına uğradım. Bunu bence birçok kişi düşünüyordur. Ben 1 yıldır oraya kendimi çok adapte etmiştim. Buraya gelince çok bocaladım oranın kültürüne alışmıştım her ne kadar kendi kültüründe olsa yeniden alışmak diye bir süreç var Türkiye geldiğimde ben burdan gitmeliyim kimse beni anlamıyor diye düşünceler kapıldım.Burası bana çok karışık gelmeye başlamıştı.7-8 ay böyle geçti ama sonra eski sisteme geçiyorsun böyle olucağını hocalarımızda söylemişti bu dönemde biraz sabırlı olunmalı.O dönemi yaşayan arkadaşlarla bir arada olmak iyi oluyor.

 • Erasmus’a gitmek size neler kazandırdı ve tekrar gitmek ister misiniz?

“Çok değerli arkadaşlıklar kattı.”

IMG-20180514-WA0016

Kesinlikle,tekrar gitmek isterim.Yarın git deseler yine giderim.Çünkü çok şey katıyor .Bir kere özgüven katıyor .Tek başına bir şeyler yapabileceğini fark ediyorsun.Ailenin desteği olmadan.Bir şeyleri tek başıma halletmeyi öğrendim.Çok aileci bir yapım var ama yalnızken de mutlu olmayı öğrendim.Çok değerli arkadaşlıklar kattı.  Eğitim alanında da çok geliştirdim kendimi.

 • Eramus sürecini düşündüğünüzde keşke ve iyiki dediğiniz noktalar nelerdir?

“İlkleri yaşadım ilk defa uçağa bindim ,ilk defa yurt dışına çıktım, ilk defa ailemden ayrı kaldım.Mükemmel bir deneyim oldu.”

İyi ki dediğim nokta iyiki de böyle bir programa başvuruda bulunmuşum. İlkleri yaşadım ilk defa uçağa bindim ,ilk defa yurt dışına çıktım, ilk defa ailemden ayrı kaldım.Mükemmel bir deneyim oldu.Bence insanlar hayatı üniversite bittikten sonra yaşamaya başlıyorlar.Keşke dediğim nokta ise,belki biraz daha mı kalsam diye düşündüm ama pek olumsuz diyebileceğim bir şey yok.

 •                         Erasmus’ta unutamadığınız bir anınız var mı?

IMG-20180514-WA0030

Üniversitede uluslararası bir kulüp vardı onlar international day diye birkaç günlük program yaptılar ve bende bu programa dahil oldum ve Türkiye ‘yi tanıtmak istedim.3 gün sürdü. 3 günde farklı aktivitelerdi.1 gün stant kurduk.Standlarda ülkemizi tanıtan videolar posterler,broşürler vs. vardı.Bende orda bir konsolosluktan sponsorluk almıştım onlar da bana geri döndüler yardımcı oldular nazar boncuğu, broşür gibi şeyler vermişlerdi bana.

IMG-20180514-WA0003   Dans gösterisi yapmıştım profesyonel bir dansözle tanışmıştım onu çağırdım okulda dans edebilir mi diye o da kabul etti.Ama bir şart koydu sen de benimle dans edeceksin dedi.Sonra bende tamam dedim biz baya bir çalıştık .Sonra okulda 2 kişi dans ettik.Okulun gazetesini de çıktım .Bir gün derste oturuyordum hocam gazeteyi çıkarttı benden fotoğrafımın olduğu yere imza atmamı istedi ve ben buna çok şaşırmıştım. O gazeteyi de hala saklarım.

 •                                        Erasmus’a gideceğiniz öğrencilere tavsiyeleriniz?

“Farklı insanlarla iletişimde olmaktan çekinmemek gerek.”

IMG-20180514-WA0000Gidecek öğrencilere tavsiye olarak giderken öğrenmeye açık olarak gitmek lazım.Gideceğiniz ülkeyi araştırın,orda neler sizi bekliyor önceden bir ön araştırma lazım.Gidince bir kültür çatışması yaşanıyor buna hazırlıklı olunmalı.Ben buraya kendime bir şeyler katmak amaçlı gidiyorum mantığıyla düşünmek gerek.Farklı insanlarla iletişimde olmaktan çekinmemek gerek.

 • Türkiye ‘ye döndüğünüzde en çok özlediğiniz şey neydi?

Ailenin yanına döndüğünde zorlanıyorsun.Çünkü orda tek başına yaşadığın için.Şu anda sorulsa tek başıma yaşamak istemem.Şu anda çok mutluyum. Çalışıyorum.

 • Bu proje hakkında neler düşünüyorsunuz ?Yararlı olacağını düşünüyor musunuz ?

Bence çok yararlı.Bize gitmeden önce oryantasyonlar yapıyorlar giden kişilerin pek gözlemlerini duyamamıştık. Bence böyle şeyler paylaşıldıkça gidecek kişiler bilgilenmiş oluyor.Zaten bende bizden sonra gidecek kişilerle iletişime geçmiştim, konuşmuştum.Onlara tecrübelerimi aktarmıştım.

IMG-20180514-WA0038

“Buse SEKMAN ve Seher YALÇIN olarak bize tecrübelerini aktardığı için Öznur AYDIN’a teşekkür ederiz.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir